Resort finansów przygotuje podręcznik na temat Krajowego Systemu e-Faktur

Dodano: 16 lutego 2024
Podręcznik na temat Krajowego Systemu e-Faktur

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad przygotowaniem kompendium wiedzy dotyczącego KSeF. Znajdą się w nim kluczowe zagadnienia związane z obowiązkowym e-fakturowaniem. Resort finansów nie przewiduje ponadto modyfikacji struktury FA(2) i potwierdza, że nie ma mowy o rezygnacji z wdrożenia obowiązkowego KSeF. Dowiedz się więcej.

Podręcznik do KSeF

Z informacji przedstawionych przez resort finansów wynik, że podręcznik będzie zawierał wytyczne dotyczące między innymi nadawania uprawnień do korzystania z KSeF i uwierzytelnienia w systemie. W podręczniku przedsiębiorca znajdzie zasady wystawiania e-faktur, ich otrzymywania oraz uzyskania dostępu do faktur. Opisane zostaną także nowe funkcjonalności systemu np. kody QR czy generowanie identyfikatorów zbiorczych.

Planowane jest także wydanie wyjaśnień odnoszących się do kwestii związanych z definicją stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, co jest kluczowe dla określenia czy dany przedsiębiorca będzie objęty obowiązkowym e-fakturowaniem.

Dodatkowo resort finansów zapewnia, że od czerwca w każdym z 400 urzędów skarbowych będzie można odbyć praktyczne szkolenie z korzystania z darmowego oprogramowania do wystawiania e-faktur.

KSeF a pakiet VIDA

Resort finansów poinformował, że nie jest planowana rezygnacja z wdrożenia KSeF w wersji obligatoryjnej ani jego odroczenie do czasu wejścia w życie przepisów unijnych związanych z tzw. pakietem VIDA. Polska zabiega w KE, aby pakiet VIDA nie wpływał na funkcjonalności KSeF.

Podmiot zagraniczny a KSeF

Wyłączenie z obowiązku wystawiania w KSeF faktur przez:

  • podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju;
  • podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono fakturę

wynika z Decyzji wykonawczej Rady (UE) 2022/1003 z 17 czerwca 2022 r. upoważniającej Rzeczpospolitą Polską do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Jeżeli natomiast chodzi o sytuację, gdy w roli nabywcy wystąpi:

  • podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, lub
  • podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w nabyciu towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę

- faktura ustrukturyzowana będzie udostępniana nabywcy w sposób z nim uzgodniony.

Przepisy nie wskazują konkretnego sposobu udostepnienia faktury nabywcy. Może to być np. przekazanie faktury w postaci papierowej lub np. wysyłka faktury w postaci pliku pdf (w wiadomości e-mail). Sposób udostępnienia podatnik powinien uzgodnić z nabywcą.

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/ksef/pytania-i-odpowiedzi-ksef/

Redakcja Portalu FK

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz