Ustna umowa o roboty budowlane jest ważna

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Dodano: 13 stycznia 2016
podpisywanie dkoumentu

Zawierając jakąkolwiek umowę warto pamiętać, aby sporządzić ją na piśmie. Nie oznacza to, że umowa ustna nie jest ważna. Jednak, jeżeli umowa jest zawarta w formie ustnej, a między stronami umowy dojdzie do sporu trudno będzie przedstawić jej treść. Czy jednak w każdej sytuacji, umowa powinna być zawarta na piśmie? Czy firma budowlana budując dom osobie prywatnej może zawrzeć ustną umowę na wykonanie robót? Przeczytaj tekst i poznaj komentarz eksperta.

Zasadniczo umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem. Forma ta została jednak przez ustawodawcę zastrzeżona jedynie ad probationem czyli dla celów dowodowych art. 648 Kodeksu cywilnego.

Oznacza to, że ustna umowa o roboty budowlane będzie także ważna i obowiązująca, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku ewentualnych sporów na tle realizacji takiej umowy strony mogą napotkać, w przypadku sądowego dochodzenia swych roszczeń, pewne ograniczenia dowodowe.

Zastrzeżenie bowiem formy pisemnej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności, chyba że obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma.

Problematyczne zatem może okazać się ustalenie treści umowy (w przypadku powstania sporu między stronami) – trzeba będzie bowiem przed sądem dowieść, że taką umowę rzeczywiście zawarto i że konkretny przedsiębiorca (firma budowlana) rzeczywiście określone i odpowiednie prace budowlane wykonał.

Rada eksperta: Z tego względu, pomimo iż w przypadku umowy o roboty budowlane forma pisemna nie jest zastrzeżona ustawowo pod rygorem nieważności, warto umowę tę jednak w tej formie zawierać.

  • art. 648 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).
Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Radca prawny, wieloletni współpracownik Kancelarii Radcowskiej, specjalista z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego, autorka licznych artykułów, porad, opinii i komentarzy o tematyce podatkowo-gospodarczej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.