Przekazanie firmy żonie z kredytami

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Dodano: 8 marca 2016
Pytanie:  Prowadzę Firmę transportową i chciałbym przekazać żonie. Czy wszystkie kredyty i leasingi również przejdą na żonę?
Odpowiedź: 

Prawo obowiązujące w Polsce nie przewiduje tzw. zmiany właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej (musi Pan „zamknąć” działalność gospodarczą zarejestrowaną na Pana i przekazać majątek firmy innej osobie - żonie, która będzie prowadzić działalność na własne nazwisko).

Sama firma bowiem, tj. majątek firmy (przedsiębiorstwo) może być przedmiotem obrotu prawnego zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, dalej kc – najczęściej jest to sprzedaż lub darowizna przedsiębiorstwa.

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

„Przedsiębiorstwo” to zaś zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, które obejmuje w szczególności:

1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5. koncesje, licencje i zezwolenia;

6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8. tajemnice przedsiębiorstwa;

9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej” (art. 551 kc).

Odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania została uregulowana w art. 55ze zn. 4 Kc. Przepis ten stanowi, iż nabywca przedsiębiorstwa ( w tym przypadku Pańska żona) jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą (czyli z Panem) za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności.

Odpowiedzialność nabywcy (Pańskiej żony) ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa według stanu w chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Odpowiedzialności tej nie można bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć (wartość nabytego przedsiębiorstwa stanowi zatem górną granicę odpowiedzialności nabywcy – Pańskiej żony- za ewentualne zobowiązania).

Reasumując, Pańska żona będzie ponosić odpowiedzialność za zaciągnięte przez Pana zobowiązania w ramach zbywanego przedsiębiorstwa, przy czym odpowiadać będzie ona do wartości nabytego od Pana przedsiębiorstwa.

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Radca prawny, wieloletni współpracownik Kancelarii Radcowskiej, specjalista z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego, autorka licznych artykułów, porad, opinii i komentarzy o tematyce podatkowo-gospodarczej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.