Foliówki na zakupy, działalność ratownika medycznego, hurtowa sprzedaż kosmetyków a obowiązki w zakresie BDO

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 12 grudnia 2019
Pytanie:  Czy podlega opłacie rejestracyjnej wniosek o wpis do BDO dotyczący foliówek na zakupy? Czy działalność ratownika medycznego na kontrakcie podlega wpisowi do tego rejestru? Czy przedsiębiorca prowadzący hurtową i detaliczną sprzedaż kosmetyków, który otrzymuje za darmo torby, worki foliowe przy zakupie towaru i później za darmo wydaje je przy sprzedaży postępuje prawidłowo, czy też musi się zarejestrować, pobierać i odprowadzać opłatę w wysokości min. 20 gr za sztukę?
Odpowiedź: 

Poniżej odpowiedzi na zadane pytania.

1.      Foliówki

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepy lub hurtownie i udostępniają klientom torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową, za pośrednictwem Rejestru BDO złożą roczne sprawozdania o liczbie nabytych i wydanych toreb lekkich (od 15 do 49 mikrometrów) i toreb pozostałych (50 i więcej mikrometrów) - art. 50 ust. 1 pkt 6 lit. g ustawy o BDO . Za wpis do BDO nie pobiera się opłaty w zakresie wprowadzania tych toreb, nie pobiera się również opłaty rocznej.

Prosze jednak zbadać, szczególnie w zakresie handlu hurtowego, czy hurtownia nie pakuje czy przepakowuje towarów (konfekcjonowanie), w detalu - supermarkety - w takim bowiem przypadku dochodzi do wprowadzenia  produktów w opakowaniach na rynek - a taka działalność w BDO podlega opłacie rejestrowej i rocznej (art. 57 ust. 1 i 3 ustawy o BDO).

2. Ratownik medyczny 
Ratownicy zwykle wytwarzają odpady i to odpady niebezpieczne (medyczne). Wydaje się, że ich przetwarzanie powinno spoczywać na jednostce ratowniczej, skoro jednak ratownik jest przedsiębiorcą na kontrakcie to i obowiązki środowiskowe jego obciążają. Musi więc uzyskać wpis w BDO, wolny od opłaty  (art. 50 ust. 1 pkt 5 lit e, art. 57 ust. 1 ustawy o BDO).
Orientacyjny test obowiązku BDO można przeprowadzić na portalu rejestru https://bdo.mos.gov.pl/home/obowiazek_rejestracji/

3. Darmowe foliówki
Nie ma rozróżnienia, czy foliówki wydawane są za odpłatnością (sprzedawane) czy darmowo (za pobraniem tylko opłaty). Wystarczy, że przedsiębiorca oferuje foliówki w placówce handlowej (art. 40a ust. 1 i art. 40f ust. 1 ustawy o opakowaniach). W każdym z tych przypadków bowiem przedsiębiorcę obciąża obowiązek poboru opłaty recyklingowej 20 gr.  W efekcie i w przypadku darmowego (tj. tylko za poborem oplaty) wydania foliówki powstaje obowiązek wpisu do BDO, wolnego od opłaty (art. 57 ust. 1 ustawy o BDO).

Sprawdź też:

  • art. 79 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz.U.  z  2019  r. poz. 701 ze zm.) - ustawa o BDO,
  • art. 40a ust. 1 i art. 40f ust. 1 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (tekst jedn. Dz.:  U.  z  2019  r. poz. 542 ze zm.) - ustawa o opakowaniach.
Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.