Zbiorcza faktura korygująca

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 19 października 2018
Pytanie:  Spółka ma wystawić korekty faktur za czynsz za kilka miesięcy wstecz. Przyczyną korekt jest zawilgocenie ścian trwające od kilku miesięcy. Czy może wystawić jedną fakturę za cały okres objęty korektą, czy może powinna wystawić odrębnie faktury korygujące do każdego miesiąca osobno?
Odpowiedź: 

W przedstawionej sytuacji spółka najprawdopodobniej nie tylko może wystawić zbiorczą fakturę korygującą, ale najprawdopodobniej może to być uproszczona zbiorcza faktura korygująca.

Wszelkiego rodzaju obniżki cen przyznawane po wystawieniu faktury dokumentowane powinny być fakturami korygującymi (zob. art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Dopuszcza się jednocześnie wystawianie zbiorczych faktur korygujących. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 lipca 2013 r. (ILPP2/443-391/13-4/SJ), „(…) regulacja zawarta w art. 106j ustawy, przewiduje możliwość wystawienia faktury korygującej, wskazując jednocześnie minimalny zakres danych jakie, taka faktura powinna zawierać. A zatem, podatnicy mogą wystawić fakturę korygującą do wszystkich faktur wystawionych na rzecz jednego odbiorcy (kontrahenta) w danym okresie rozliczeniowym”.

Wystawianie zbiorczych faktur korygujących obarczona jest jednak najczęściej istotną wadą, a mianowicie koniecznością wykazywania na nich wszystkich wymaganych dla faktur korygujących (dane te określają przepisy art. 106j ust. 2 ustawy o VAT). Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 7 maja 2014 r. (ILPP2/443-95/14-4/AKr), „(…) przepisy nie ograniczają możliwości wystawiania faktur zbiorczych jedynie do przypadków, kiedy rabat dotyczy wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie. Jednak tylko w takiej sytuacji faktura korygująca nie musi zawierać wszystkich informacji o fakturze pierwotnej. W pozostałych przypadkach również można wystawiać zbiorcze korekty, ale one muszą zawierać wszystkie elementy wskazane w art. 106j ust. 2 u.p.t.u.”.

Istnieje jednak wyjątek od powyższej zasady. Na podstawie art. 106j ust. 3 ustawy o VAT istnieje bowiem możliwość wystawiania uproszczonych zbiorczych faktur korygujących. Takie zbiorcze faktury korygujące mogą być wystawiane w przypadkach, gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie.

Uproszczony charakter zbiorczych faktur korygujących przejawia się w tym, że nie muszą one zawierać:

  1. numeru, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej,
  2. dat dokonania lub zakończenia dostaw towarów lub wykonania usług lub dat otrzymania zapłaty,
  3. nazw (rodzajów) towarów lub usług objętych korektą.

Taki właśnie przypadek ma  miejsce w przedstawionym stanie faktycznym. A zatem w przedstawionej sytuacji spółka najprawdopodobniej nie tylko może wystawić zbiorczą fakturę korygującą, ale najprawdopodobniej może to być uproszczona zbiorcza faktura korygująca, o której mowa powyżej.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz