Sprzedaż towarów wysyłanych poza terytorium Unii Europejskiej pocztą

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 4 maja 2018
Pytanie:  Spółka z o.o. wystawia na aukcji eBay kosmetyki. W dniu 3 kwietnia 2018 r. 2 kontrahentów (osoby fizyczne) z USA zakupiło po kilka kosmetyków i zapłaciło: jeden - 78 USD, a drugi - 39 USD. Rozliczenia w systemie PayPal. Spółka wysłała te kosmetyki w paczkach jako priorytet za pośrednictwem Poczty Polskiej 5  kwietnia 2018 r., eBay w systemie PayPal przelał następnego dnia na konto spółki w PLN należności z tytułu sprzedaży, potrącając uprzednio tzw. "opłaty systemowe" w USD. Czy tą sprzedaż eksportową należy opodatkować stawką 0%? Jak należy traktować potracone opłaty systemowe, czy to jest import usług?
Odpowiedź: 

Wskazane dostawy kosmetyków stanowią „zwykłe” dostawy krajowe opodatkowane podatkiem VAT według stawki podstawowej 23%. Opłaty systemowe stanowią wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług, których nabycie stanowi dla Państwa import usług.

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce jest eksport towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT), czyli – jak stanowi art. 2 pkt 8 ustawy o VAT - dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz (tzw. eksport bezpośredni) albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (tzw. eksport pośredni), jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Zwrócić należy uwagę, że eksport towarów stanowią wyłącznie dostawy towarów, których wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej zostaje potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych. Potwierdzenie takie (a precyzyjniej – posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej) jest również warunkiem stosowania stawki 0% w eksporcie towarów (zob. art. 41 ust. 6 i 11 ustawy o VAT).

W przedstawionej sytuacji wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej nie zostaje potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych. Nie jest to zatem eksport towarów, a tym bardziej eksport towarów opodatkowany stawką 0%. Wskazane dostawy kosmetyków stanowią „zwykłe” dostawy krajowe opodatkowane podatkiem VAT według stawki podstawowej 23%.

Wyjaśnić jednocześnie pragnę, że opłaty systemowe, o których mowa, stanowią wynagrodzenie z tytułu świadczonych przez eBay usług, których miejsce świadczenia – na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT (przepis ten stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej) znajduje się na terytorium Polski. W konsekwencji świadczenie tych usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), a ponieważ są to usługi świadczone przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, ich nabycie stanowi dla spółki z o.o. import usług (zob. art. 2 pkt 9 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz