Kwoty wypłacone za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu. A co z VAT?

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 8 sierpnia 2016

Czy wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie najmu trzeba opodatkować VAT? Poznaj wyjaśnienie NSA i sprawdź, jakie konsekwencje ma dla Ciebie ten wyrok.

Samo nazywanie świadczenia odszkodowaniem nie oznacza, że nie podlega ono opodatkowaniu VAT – uznał NSA w wyroku z 7 lipca 2016 r.

Wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie najmu nie jest odszkodowaniem

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się wynajmem lokali użytkowych. Jeden z najemców wcześniej rozwiązał umowę. Zobowiązał się jednak do zapłaty odszkodowania.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy otrzymana rekompensata podlega VAT. Spółka uważała, że nie. Organ podatkowy uznał jednak, że kwota odszkodowania, ustalona na mocy zawartego porozumienia, w zamian za odstąpienie od umowy stanowi wynagrodzenie za te usługi i podlega opodatkowaniu VAT.

Wypłacone świadczenie jest bezpośrednio związane z najmem

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który przyznał rację organom podatkowym. W ocenie sądu stanowisko spółki nie znajduje uzasadnienia, ponieważ otrzymane świadczenie nie wypełnia znamion odszkodowania.

Na potwierdzenie swojego stanowiska sąd odniósł się do wyroków TSUE, z których wynika, że wypłaty z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu za porozumieniem stron płyną z tego samego źródła, jakim jest łączący stronę stosunek prawny, czyli właśnie umowa najmu. Są to rozliczenia związane z tą umową i jeżeli najem podlega opodatkowaniu VAT, to i te wypłaty także.

Zdaniem sądu

Odszkodowanie ma na celu naprawienie wyrządzonej szkody, a wcześniejsze rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie daje jeszcze podstaw do stwierdzenia, że szkoda wystąpiła.

Stanowisko sądu I instancji podtrzymał też NSA, który uznał, że nazywanie świadczenia odszkodowaniem nie oznacza, że nie podlega ono opodatkowaniu VAT.

Co to dla Ciebie oznacza?

  • Jeżeli dojdzie do wcześniejszego rozwiązania umowy najmu, to wypłacona rekompensata podlega opodatkowaniu VAT.
    • Wypłacone sumy nie są odszkodowaniem, ponieważ odszkodowanie ma na celu naprawienie wyrządzonej szkody.
    • Wcześniejsze rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie daje podstaw do stwierdzenia, że szkoda wystąpiła.

Polecamy komentarze naszych ekspertów dotyczące VAT:

Wyrok NSA z 7 lipca 2016 r., sygn. akt I FSK 226/15

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.