Faktura pierwotna i duplikat muszą mieć takie same dane

Marek Wojda

Autor: Marek Wojda

Dodano: 11 sierpnia 2016

Załóżmy, że spółka powstała w wyniku przekształcenia ze spółdzielni pracy. Dowiedz się,  jakie dane podawać na wystawianych duplikatach.

Czego dotyczył problem?

Spółdzielnia pracy znajduje się w fazie przekształcenia w spółkę z o.o. Po przekształceniu spółka będzie na życzenie kontrahentów wystawiała duplikaty faktur VAT wystawionych przez spółdzielnię pracy sprzed przekształcenia.

Nie było wiadomo, czy spółka powstała w wyniku przekształcenia ma prawo i obowiązek wystawiać duplikaty faktur VAT i kogo wskazywać jako sprzedawcę.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Izba skarbowa wyjaśniła, że spółka jako następca prawny przejmie wszelkie prawa i obowiązki spółdzielni, w tym także w zakresie wystawiania duplikatów faktur VAT.

Wystawiony duplikat ma stanowić egzemplarz jednobrzmiący z dokumentem pierwotnym i dlatego powinien zawierać jako nazwę sprzedawcy – nazwę spółdzielni.

DLA PORTALU FK KOMENTUJE

Marek Wojda
doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi dotyczy kwestii niebudzącej kontrowersji. Przepisy ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze przewidują możliwość przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę handlową (spółkę przekształconą), w tym spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jakie są skutki przekształcenia spółdzielni w spółkę?

Dochodzi wówczas do zmiany formy prawnej, w której funkcjonuje dany podmiot.

Jednocześnie przepisy tej ustawy przewidują, że spółce przysługują prawa i obowiązki przekształcanej spółdzielni (tzw. sukcesja uniwersalna). Na gruncie prawa podatkowego zasady sukcesji praw i obowiązków określają przepisy Ordynacji podatkowej.

W szczególności, zgodnie z art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni pracy będzie jako następca prawny podmiotem praw i obowiązków prawnopodatkowych pozostających po stronie spółdzielni przed zmianą formy prawnej.

Zasada ta będzie jak najbardziej miała zastosowanie w przypadku konieczności wystawienia, już po dacie przekształcenia, duplikatów do faktur wystawionych jeszcze przez spółdzielnię pracy. Obowiązek wystawienia duplikatu będzie wówczas ciążył na następcy prawnym, tj. na spółce.

Co oznacza dla podatników wydana interpretacja?

Zastosuj w praktyce

Duplikat należy wystawić zgodnie z danymi zawartymi na fakturze posiadanej przez podatnika lub nabywcę (w zależności od tego, czyj egzemplarz zaginął, uległ zniszczeniu itp.). A zatem w duplikacie jako sprzedawca wciąż powinna być wskazana spółdzielnia pracy (zgodnie z danymi na fakturze), a nie przekształcona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Polecamy też inne komentarze naszych ekspertów dotyczące VAT:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 19 stycznia 2016 r.,

nr IPTPP3/4512-537/15-2/ALN

Marek Wojda

Autor: Marek Wojda

Doradca podatkowy, partner w MartiniTax
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz