Brak zapłaty za ostatnie miesiące dzierżawy. Jak rozliczyć

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 9 stycznia 2018
Pytanie:  Przejęliśmy firmę. Okazało się, że 10 lat temu kontrahent zapłacił kaucję w wysokości trzykrotnego czynszu dzierżawnego jako zabezpieczenie ciągłości kontraktu. W listopadzie 2017 r. skończyła się umowa - kontrahent za ostatnie trzy miesiące nie zapłacił czynszu, ponieważ uważa, że kaucja pokryła jego należność wobec nas. Jak to rozliczyć w podatku dochodowym za rok 2017? Jak wygląda rozliczenie z podatkiem VAT?
Odpowiedź: 

W przedstawionej sytuacji nie trzeba dokonywać szczególnych żadnych rozliczeń na gruncie przepisów o podatku dochodowym oraz VAT. Musi Pan jedynie rozpoznać przychody oraz obowiązek podatkowy w podatku VAT na standardowych zasadach.

Datę powstawania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej ustala się w oparciu o przepisy art. 14 ust. 1c-1j ustawy o PIT. Z przepisów tych wynika zasada, że za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (zob. art. 14 ust. 1c ustawy o PIT). Jak jednak stanowi art. 14 ust. 1e ustawy o PIT, jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

W świetle tych przepisów przychody z dzierżawy, o której mowa, powstawały także w ostatnich dniach trzech ostatnich miesięcy. Bez wpływu na to miał fakt, że za miesiące te kontrahent nie zapłacił czynszu (uznając, że kaucja pokryła jego należność wobec nas).

Podobnie ma się rzecz na gruncie VAT, gdyż obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług wynajmu powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności (zob. art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret trzecie w zw. z art. 19a ust. 7 i 8 w zw. z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT). A zatem brak zapłaty czynszu przez kontrahenta nie wyłączył powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług dzierżawy w trzech ostatnich miesiącach.

Reasumując – w przedstawionej sytuacji nie trzeba dokonywać żadnych szczególnych rozliczeń na gruncie przepisów o podatku dochodowym oraz VAT. Należy jedynie rozpoznać przychody oraz obowiązek podatkowy w podatku VAT na wskazanych powyżej zasadach (a więc bez uwzględniania braku zapłaty).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz