Bezpłatne przekazanie pracownikom telefonów – wyjaśniamy skutki w VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 1 czerwca 2018
Pytanie:  W maju kupiliśmy 5 telefonów od operatora telefonicznego, z którego usług korzysta firma. Telefony zostały zakupione w promocyjnych cenach. Firma zewidencjonowała odpowiednio zakup CIT i VAT. Telefony następnie zostały przekazane na własność pracownikom, którzy będą z nich korzystali służbowo. Wartość przekazanego telefonu brutto, moim zdaniem, powinna zostać doliczona do przychodu i naliczone w związku z tym podatek oraz składki ZUS. A jakie skutki w VAT ma to zdarzenie? Czy podlega to ewidencji na kasie fiskalnej?
Odpowiedź: 

Przekazanie telefonów pracownikom będzie podlegało opodatkowaniu VAT jako nieodpłatna dostawa towarów.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają, między innymi, odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Jak przy tym stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w tym na cele osobiste wspólników – zob. art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT), jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Co prawda przepisu tego nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (zob. art. 7 ust. 3 ustawy o VAT), lecz z treści pytania nie wynika, aby przekazane pracownikom telefony miały status prezentów o małej wartości (a z pewnością nie są to próbki). Jest również dyskusyjne czy przekazanie pracownikom przedmiotowych telefonów można uznać za przekazanie na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Prowadzi to do wniosku, że przekazanie przedmiotowych telefonów pracownikom podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT jako nieodpłatna dostawa towarów. Podatek VAT (według stawki 23%) od tej nieodpłatnej dostawy towarów należy naliczyć od ceny nabycia telefonów netto (art. 29a ust. 2 ustawy o VAT). Nie towarzyszy temu konieczność wystawiania faktury (przyjmuje się bowiem, że czynności nieodpłatnych nie dokumentuje się fakturami) ani dokumentu wewnętrznego (nie ma jednak przeszkód, aby dokument taki został dobrowolnie).

Przekazanie to (poza koniecznością rozpoznania u pracowników przychodów) nie rodzi innych skutków podatkowych, w tym nie wiąże się z koniecznością zaewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Przekazanie to korzysta bowiem ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w § 2 ust. 1 w zw. z poz. 36 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.