pośrednictwo handlowe

Pośrednictwo handlowe – stawka ryczałtu

Pośrednictwo handlowe. Sprawdź, czy można skorzystać z opodatkowania 8,5% stawką ryczałtu

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie pośrednictwa handlowego mają wątpliwości, czy mogą opodatkować swoje przychody ryczałtem, według preferencyjnej stawki 8,5%. Poznaj aktualne stanowisko fiskusa w tym zakresie, aby prowadzić prawidłowe rozliczenia i nie narazić się na przykre konsekwencje.

Co to jest ryczałt i kto może z niego skorzystać?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania. Polega na zastosowaniu właściwej, wskazanej w ustawie stawki podatku do osiągniętego w ciągu roku przychodu. Oznacza to, że podatnik stosujący ryczałt nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Dla rozliczenia PIT wysokość dochodu nie ma zatem znaczenia. Ryczałt przeznaczona jest co do zasady dla mniejszych działalności, które preferują prostszą księgowość i łatwiejsze rozliczenia podatkowe.

Aby z niego skorzystać, podatnik musi prowadzić działalność kwalifikującą się pod określone kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKWiU) i nie przekraczać rocznego limitu przychodów. W 2024 r. limit dla ryczałtu wynosi 2 miliony euro.

Zalety i ograniczenia opodatkowania ryczałtem

Główną zaletą opodatkowania ryczałtem jest przede wszystkim uproszczenie rozliczeń podatkowych i przewidywalność związanych z tym obciążeń finansowych. W zależności od rodzaju wykonywanych czynności, podatek może być bardzo niski bądź wynosić maksymalnie 17% przychodu. Obowiązujące aktualnie stawki ryczałtu to: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% oraz 17%.

Jednak, istnieją również ograniczenia związane z ryczałtem. Przede wszystkim opodatkowanie ryczałtem nie jest możliwe w odniesieniu do określonych, wskazanych w ustawie rodzajów działalności.

Wśród ograniczeń wskazać należy także na brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodów, co w przypadku działalności o wysokich kosztach może być bardzo niekorzystne. Istotnym ograniczeniem jest również to, że raz wybrana stawka ryczałtu obowiązuje przez cały rok podatkowy, zatem w trakcie roku nie można jej zmienić na inną formę opodatkowania.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy pośrednictwo handlowe można opodatkować 8,5% stawką ryczałtu;
  • Jakie jest aktualne stanowisko organów podatkowych w zakresie możliwości zastosowania stawki 8,5% do usług pośrednictwa handlowego.

Kalkulator: Ryczałt przedsiębiorcy

Polecamy też:

Ryczałt dla programisty – jaka stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Jaka stawka ryczałtu przy sprzedaży koszulek z nadrukiem

Sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali – stawka ryczałtu