Sektor Publiczny

Skutki w VAT odstąpienia od dochodzenia należności czynszowych

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 26 maja 2020
Pytanie:  Jesteśmy jednostką budżetową zajmującą się gospodarowaniem nieruchomościami. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną wprowadzono zarządzeniem prezydenta miasta odstąpienie od dochodzenia należności cywilnoprawnych w stosunku do podmiotów, które płynność finansowa ulegała pogorszeniu. Jednostka wystawia faktury za najem lokali użytkowych obciążając najemców czynszem za każdy miesiąc i odprowadza należny z tego tytułu VAT. Po stosownym udokumentowaniu przez podmiot pogorszenia się sytuacji finansowej na skutek ograniczenia działalności z powodu COVID-19, jednostka odstępuje od dochodzenia należności pieniężnych z tytułu naliczonego czynszu. Czy jednostka ma traktować odstąpienie od dochodzenia należności z tytułu najmu, dzierżawy, użytkowania jako umorzenie należności i w konsekwencji zobowiązana jest do zapłaty VAT do budżetu państwa? Czy można korygować wystawione faktury i w ten sposób obniżyć zobowiązanie podatkowego z tytułu VAT?

Pozostało jeszcze 68 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel