Sektor Publiczny

Jakie są skutki centralizacji VAT dla jednostki, która prowadzi małą elektrownię wodną

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 17 lutego 2017
Pytanie:  Jesteśmy jednostką budżetową niemającą osobowości prawnej, podległą pod Urząd Marszałkowski. Wykonujemy zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Od 1 stycznia 2017 r. zostaliśmy objęci centralizacją rozliczeń VAT. Mamy wątpliwości czy ta ustawa nie wpływa na działalność, jaką prowadzimy w związku z posiadaniem małej elektrowni wodnej. Od 2 lat posiadamy zaświadczenie o wpisie do rejestru wytwórców energii w małej instalacji. W nazwie wytwórcy wpisana jest nazwa jednostki oraz NIP, którym się posługujemy. Do końca 2016 roku w fakturach ze sprzedaży energii oraz sprzedaży praw majątkowych widniały dane naszej jednostki, natomiast po centralizacji rozliczeń podatku VAT musimy posługiwać się danymi Urzędu Marszałkowskiego. Czy po zmianach przepisów powinniśmy zawiesić naszą działalność produkcyjną? Czy jako jednostka budżetowa możemy nadal dokonywać transakcji zbycia towarów giełdowych za pośrednictwem Domu Maklerskiego oraz posiadać i korzystać z rachunku towarów giełdowych? Czy świadectwa pochodzenia energii są prawami zbywalnymi i możliwe jest przepisanie ich na Urząd Marszałkowski, który de facto nie jest wytwórcą energii, a jedynie jego nazwa powinna widnieć na fakturach sprzedaży? Bardzo proszę o pomoc.

Pozostało jeszcze 66 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel