Sektor Publiczny

Czy trzeba ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej sprzedaż obiadów uczniom

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 października 2017
Pytanie:  Szkoła, która świadczy usługi w zakresie zakwaterowania uczniów, sprzedaży obiadów dla uczniów ze stawką zw. oraz osób z zewnątrz ze stawką 8%, jest posiadaczem kasy fiskalnej. Po centralizacji VAT szkoła nie jest już podatnikiem, weszła w strukturę powiatu, jego NIP występuje jako podatnik. Jednostka będzie korzystać z kasy do końca roku 2018. Aktualnie na kasę fiskalną nabijane są obiady jednym paragonem, w jednym z ostatnich dni miesiąca, np. 31 marca 2017 r. Z listy sporządzonej przez pracownika szkoły wynika, że obiady za marzec 2017 roku powinni wykupić uczniowie w liczbie 100 po 10 zł, wystawiany jest paragon na kwotę 1 x 1.000. Czy taka procedura jest poprawna? Pracownik szkoły odpowiedzialny w zakresie rozliczania obiadów przygotowuje listę uczniów uprawnionych do zakupienia. Na koniec miesiąca zbiorczo ewidencjonuje się kwotę na kasie fiskalnej (co nie jest równoznaczne z przyjęciem gotówki). Po zakończonym miesiącu lista jest weryfikowana. Czy w związku z tym obowiązek podatkowy w zakresie VAT powstał w miesiącu, kiedy obiady się uczniom należały na podstawie listy, czy obowiązek podatkowy powstaje jedynie w chwili opłacenia obiadu? Czy konieczne jest ewidencjonowanie usługi w zakresie obiadów objętych stawką ZW za pośrednictwem kasy? Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty za obiady, czy z chwilą wprowadzenia uprawnionego ucznia na listę osób uprawnionych do korzystania z tej usługi?

Pozostało jeszcze 73 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Słowa kluczowe:
ewidencjaobiad
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel