Sprawdź, kiedy wydatki na remont zaliczysz do kosztów

Dodano: 21 grudnia 2016
f8bd8c69e3bae9695b998ae723207f9838e35c6a-medium

Sposób zaliczenia do kosztów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, ponoszonych kwot na środek trwały zależy od charakteru wydatków. Kiedy mamy do czynienia z remontem, a kiedy z ulepszeniem? Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego.

Odtworzenie pierwotnej wartości użytkowej oraz inne wydatki, które nie mają charakteru ulepszenia mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów – takie wnioski płyną z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 6 grudnia 2016 r.

Czego dotyczyła sprawa?

Przedsiębiorstwo wygrało przetarg na dzierżawę przedszkola. Budynek był bardzo zaniedbany i konieczny był m.in.: remont łazienek, przebudowa klatki schodowej, wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

Jakie były wątpliwości?

Wątpliwości dotyczyły tego, czy poniesione nakłady na prace remontowe będą kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organ podatkowy wyjaśnił, że jeżeli wskazane prace mają na celu wyłącznie odtworzenie pierwotnego stanu technicznego budynku, a w wyniku ich przeprowadzenia nie nastąpi wzrost wartości użytkowej tego środka trwałego, to wydatki poniesione w związku z ich przeprowadzeniem, jako wydatki remontowe, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, w momencie ich poniesienia.

Wydatki związane z remontem można zaliczyć do kosztów w dacie poniesienia.

Czym jest remont?

Przypomnijmy, że istotą remontu są wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, w tym również polegające na wymianie zużytych składników technicznych następujące w toku eksploatacji środka trwałego i będące wynikiem tej eksploatacji, niezwiększające jego wartości początkowej.

Wymiana zużytych elementów środka trwałego na nowe ma charakter odtworzeniowy, przywracający jedynie jego pierwotną wartość użytkową i niezmieniający jego charakteru.

Różnica pomiędzy nakładami ponoszonymi na remont a nakładami ponoszonymi na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że remont zmierza do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środka trwałego i jest rodzajem naprawy, wymiany zużytych elementów, natomiast w wyniku ulepszenia środek trwały zostaje unowocześniony lub przystosowany do spełniania innych, nowych funkcji, zyskuje istotną zmianę cech użytkowych.

Co to dla mnie oznacza?

W odniesieniu do wydatków na środek trwały co do zasady, wydatki na jego remont, a więc odtworzenie pierwotnej wartości użytkowej oraz inne wydatki, które nie mają charakteru ulepszenia (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nie podlegają zaliczeniu do jego wartości początkowej (nie powiększają jej). Tym samym mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 grudnia 2016 r., nr 2461-IBPB-1-1.4511.514.2016.3.ZK

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.