Sprawdź, czy zaliczysz do kosztów straty spowodowane działaniem hakera

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 20 lipca 2017
91d5e61fef1a286b993ede923f7cd9bcdcfeaa7f-medium

W jednej z firm komputery zostały zaatakowane przez szkodliwe oprogramowanie, a z konta spółki zniknęły pieniądze. Czy straty powstałe w związku z tą kradzieżą stanowią koszty uzyskania przychodu? Poznaj stanowisko organów podatkowych.

Spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych straty powstałe w związku z kradzieżą środków pieniężnych z rachunku bankowego wskutek nielegalnych działań dopiero, gdy prokuratura zakończy postępowanie – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. 

Jaki był problem?

Chodziło o spółkę zajmującą się produkcją i sprzedażą hurtową artykułów spożywczych. Przedsiębiorstwo należy do grupy kapitałowej, w ramach której spółka dokonuje zakupu towarów oraz korzysta z usług innych podmiotów m.in. spółki z siedzibą w Czechach. Haker wykorzystał hasła spółki i zmienił szablony przelewów poprzez wprowadzenie zmian w rachunkach bankowych odbiorcy przelewów.

Firmowe komputery zostały zaatakowane przez szkodliwe oprogramowanie. Z konta spółki zniknęły pieniądze. Spółka złożyła pisemne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Sprawa ta została przekazana przez policję do prokuratury.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy straty powstałe w związku z kradzieżą środków pieniężnych z rachunku bankowego spółki wskutek nielegalnych działań stanowią koszty uzyskania przychodu spółki. Przedsiębiorstwo uważało, że tak.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, żena etapie toczącego się postępowania przygotowawczego zaliczenie strat w rachunek kosztów uzyskania przychodów jest przedwczesne.

Co to oznacza dla podatnika?

Dopiero w momencie zakończenia postępowania przygotowawczego i uzyskania rozstrzygnięcia organów ścigania, podatnik będzie mógł w sposób pewny wskazać, że strata ma charakter nieodwracalny i dysponować dokumentem kończącym wskazane postępowanie, spełniającym warunki właściwego dokumentowania.

Polecamy też:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej  z 11 maja 2017 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.13.2017.1.AW

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz