Meble do zabudowy to ulepszenie mieszkania

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 26 listopada 2018
Pytanie:  Czy do wartości początkowej mieszkania wlicza się (w ramach koszów poniesionych na wykończenie lokalu) trwałe zabudowy, np. kuchnię zrobioną na wymiar przez stolarza lub szafy wnękowe?
Odpowiedź: 

Meble do zabudowy stanowią ulepszenie lokalu. Meble do zabudowy nie są uniwersalne – są o tyle niesamodzielne, że nie mogą funkcjonować bez lokalu, w którym zostały zabudowane i stanowić odrębnego składnika majątku – czy to środka trwałego, czy to wyposażenia.

Meble do zabudowy nie są więc na tyle samodzielne (kompletne i zdatne do użytku), aby spełniały kryterium określone w art. 22a ust. 1 ustawy o PIT i mogły samodzielnie funkcjonować. Montaż mebli do zabudowy jest więc modernizacją budynku, a więc powinien stanowić ulepszenie lokalu, tak jak montaż dobranych do lokalu drzwi i okien (por. uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 2/13). 
Zatem meble do zabudowy powodują zwiększenie wartości początkowej mieszkania i podlegają rozliczeniu w ramach amortyzacji (jako ulepszenia  - art. 22g ust. 17 ustawy o PIT).

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel