3 warunki decydujące o powstaniu przychodu z nieodpłatnych świadczeń

Dodano: 13 lipca 2016

Pracownicy korzystają z obiektów sportowych, których koszty najmu opłaca Twoja firma? Upewnij się, czy nie masz w związku tym obowiązków podatkowych.

Udział w zajęciach sportowych, opłacanych przesz firmę nie powoduje dla pracowników powstania przychodu podlegającego PIT – wyjaśniła Izba Skarbowa w Łodzi.

Korzystanie z obiektów sportowych przez pracowników sprzyja integracji

Chodziło o spółkę, która ze środków  ZFŚS finansuje dla swoich pracowników zajęcia sportowe, opłacając koszty najmu sal gimnastycznych. Przedsiębiorstwo wyjaśniło, że nie prowadzi ewidencji pracowników, którzy korzystają z obiektów sportowych. Kwota najmu nie zmienia się w zależności od liczby pracowników korzystających z sal gimnastycznych.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy w takiej sytuacji u pracowników powstanie przychód podatkowy.

O powstaniu przychodu decyduje korzyść przypisana indywidualnie

Izba skarbowa wyjaśniła, że udział w zajęciach sportowych, opłacanych ze środków ZFŚS nie oznacza uzyskania przychodu przez pracownika. A to dlatego, że nie ma podstaw, aby świadczenie adresowane do wszystkich przypisać indywidualnym uczestnikom, jako ich wymierną korzyść.

Przychód z nieodpłatnych świadczeń po spełnieniu warunków

Za przychód pracownika mogą być uznane takie świadczenia, które:

  1. zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  2. zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  3. stanowią wymierną korzyść przypisaną indywidualnemu pracownikowi (korzyść nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

(wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13).

W sytuacji gdy szef proponuje pracownikom udział w zajęciach sportowych, opłacając koszty najmu sal gimnastycznych nie może być mowy o wystąpieniu po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści).

Zdaniem organu podatkowego

Bez skonkretyzowanego i indywidualnie przypisanego świadczenia, brak jest podstaw do określenia jego wysokości.

Nie można zakładać, że gdyby nie zajęcia sportowe organizowane przez pracodawcę pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu.

Skutki podatkowe wydanej interpretacji

Sfinansowanie zajęć sportowych, poprzez opłacanie kosztów najmu sal gimnastycznych nie będzie dla pracowników nieodpłatnym świadczeniem. W konsekwencji firma nie ma obowiązku obliczenia i poboru zaliczki na PIT.

Sprawdź więcej na podobne tematy:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 1 lipca 2016 r., nr 1061-IPTPB1.4511.437.2016.1.SJ

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz