Sprawdź, na jakie ułatwienia mogą liczyć małe firmy

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 14 czerwca 2016

Wzrośnie limit przychodów, od którego trzeba obowiązkowo prowadzić pełną rachunkowość. Poznaj szczegóły i dowiedz się, na jakie ułatwienia mogą liczyć przedsiębiorcy.

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił pierwszy pakiet proprzedsiębiorczy. W pakiecie znalazło się 100 usprawnień dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Większy limit do prowadzenie pełnej rachunkowości

Jedna ze zmian zakładapodniesienie limitu przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych, do którego podatnicy PIT mogą prowadzić podatkowe księgi  przychodów i rozchodów.

Limit wzrośnie z 1.200.000 do 2.000.000 euro.

W tym roku obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości mają osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, których przechody w przeliczeniu na złotówki wyniosły w 2015 roku 5.092.440 zł.

Kwotę 1.200.000 euro przeliczamy na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski na dzień 1 października roku poprzedzającego rok obrotowy.

Ministerstwo Rozwoju liczy na to, że efektem tych zmian będzie zmniejszenie obciążeń administracyjno- finansowych ciążących na małych i średnich przedsiębiorcach i wzrost przychodów netto u tych przedsiębiorców, którzy do tej pory limitowali je w celu uniknięcia obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Więcej podatników skorzysta z ryczałtu

Kolejna zmiana przewiduje podniesienie limitu przychodów uprawniającego do korzystania  z opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze 150.000 euro do 250.000 euro.

Podatnicy często wybierają opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ponieważ mają prostszy sposób rozliczania podatku, niż przedsiębiorcy rozliczający działalność gospodarczą na zasadach ogólnych.

Zmiany w prawie pracy dla małych przedsiębiorców

Plan Morawieckiego zakłada, podniesienie progów dotyczących obowiązków tworzenia  Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy z 20 do 50 pracowników.

Natomiast pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, a mniej niż 50 pracowników byłby zobowiązany do utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy, jeżeli ze stosownym wnioskiem wystąpi zakładowa organizacja związkowa.

Taka zmiana może przyczynić się do wzrostu zatrudnienia w małych przedsiębiorstwach i zastępowania umów cywilnoprawnych umowami o pracę.

W pakiecie znalazła się także propozycjaskrócenia czasu przechowywania przez pracodawców dokumentacji pracowniczej (do 7-10 lat), a także prowadzenie przez pracodawców akt pracowniczych i dokumentacji pracowniczej w postaci elektroniczne

Sprawdź też:

Źródło: www.mr.gov.pl

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa Podatkowego".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel