Umowa o dzieło wykonywana na rzecz pracodawcy – czy naliczyć składki ZUS

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 27 listopada 2020
Pytanie:  Nasza jednostka zatrudniała pracownika do 30 listopada 2020 r., umowa była zawarta na czas określony i wygasła 30 listopada. Jednocześnie 20 listopada 2020 r. jednostka zawarła z tą osobą umowę o dzieło (zakres inny, niż w przypadku umowy o pracę). Wykonanie dzieła nastąpiło 1 grudnia 2020 r., więc de facto osoba wykonująca dzieło wykonywała je jeszcze w czasie trwania jej stosunku pracy z jednostką. Wypłata wynagrodzenia za dzieło nastąpiła w grudniu 2020 r. (po odebraniu dzieła). Czy w związku z powyższym od wynagrodzenia za wykonanie dzieła należy naliczyć i przekazać składki ZUS? W momencie wypłaty wynagrodzenia osoba ta była już wyrejestrowana z ZUS i nie była pracownikiem jednostki, ale podczas procesu tworzenia dzieła pracownikiem jeszcze była. A może należałoby rozdzielić wynagrodzenie tej osoby na etapy: pierwszy, który miał miejsce jeszcze w czasie trwania stosunku pracy (i to wynagrodzenie oskładkować) oraz drugi, który miał miejsce we wrześniu i od tego wynagrodzenia nie naliczać składek ZUS?

Pozostało jeszcze 66 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Michał Culepa - prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel