Na co samorząd może przeznaczyć rezerwę na zarządzanie kryzysowe

Dodano: 25 października 2018

Rezerwę na zarządzanie kryzysowe samorząd może przeznaczyć na zakup sprzętów niezbędnych do realizacji związanych z tym zadań. Nie może natomiast sfinansować z niej organizacji ćwiczeń.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi wypowiedziała się w sprawie możliwości zakupu w ramach rezerwy na zarządzanie kryzysowe specjalistycznego namiotu, agregatów prądotwórczych i innych sprzętów. Miałyby być one wykorzystywane do działań związanych z wykonywaniem przepisów ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz organizowania ćwiczeń o tej tematyce.

Izba przypomniała, że zgodnie z powołaną ustawą do zadań wójta, burmistrza, prezydenta miasta w sprawach zarządzania kryzysowego należy kierowanie monitorowaniem, planowaniem, reagowaniem i usuwaniem skutków zagrożeń na terenie gminy, realizacja zadań z zakresu planowania cywilnego oraz zarządzanie, organizowanie i prowadzenie szkoleń, ćwiczeń i treningów z zakresu zarządzania kryzysowego. Zadania z zakresu planowania cywilnego obejmują m.in. przygotowanie struktur uruchamianych w sytuacjach kryzysowych oraz przygotowanie i utrzymywanie zasobów niezbędnych do wykonania zadań ujętych w planie zarządzania kryzysowego.

Finansowanie wykonywania zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego planuje się natomiast w ramach budżetów samorządów. Mieszczą się tu m.in. szkolenia, ćwiczenia i treningi o tematyce związanej z zarządzaniem kryzysowym.

W konsekwencji, w ocenie Izby, decyzja o zakupie sprzętów związanych z zarządzaniem kryzysowym może zostać podjęta. Nie ma natomiast możliwości sfinansowania ze środków pochodzących z podziału rezerwy na zarządzanie kryzysowe organizacji ćwiczeń. Izba podkreśliła ponadto, że rezerwa celowa na zarządzanie kryzysowe może być wykorzystana wyłącznie do działań interwencyjnych i doraźnych, niezbędnych do zrealizowania celu z zakresu zarządzania kryzysowego.

Źródło:

Pismo RIO w Łodzi, znak: WA 4120-9/2018-w.

  • Ustawa z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1401).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz