Jak poprawnie naliczać opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych?

Dodano: 17 maja 2018
Koncesja na alkohol

Naliczając opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, osoby, która prowadziła w tym samym punkcie sprzedaż detaliczną, lecz z końcem poprzedniego roku utraciła ważność zezwolenia, nie można traktować jako osoby rozpoczynającej.

Pracownik urzędu miejskiego zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z prośbą o wyjaśnienie sposobu naliczania opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Dwa rodzaje opłat

Zdaniem RIO kluczowe znaczenie mają tu początkowe przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ustawodawca zróżnicował tam metodologię naliczania omawianej opłaty, w zależności od tego, jaki status posiada przedsiębiorca sprzedający alkohol.

I tak, opłata w stałej wysokości dotyczy przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w tym zakresie. Natomiast opłata w zmiennej wysokości dotyczy przedsiębiorców kontynuujących taką działalność.

W pierwszym przypadku chodzi o przedsiębiorców, którzy w roku poprzedzającym wydanie zezwolenia nie prowadzili działalności w zakresie sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych.

Kim jest podmiot „rozpoczynający” działalność


RIO podkreśliła, że rozpoczynającym działalność nie będzie osoba, która prowadziła w tym samym punkcie sprzedaży detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych, lecz z końcem poprzedniego roku nastąpił koniec ważności posiadanego zezwolenia. Taki podmiot powinien być traktowany jako prowadzący już działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych.

Proporcjonalna wysokość opłaty

Trzeba także pamiętać, że gdy okres ważności zezwolenia jest krótszy niż cały rok kalendarzowy, to opłaty dokonuje się w wysokości proporcjonalnej do tego okresu. Jest to konsekwencją zasady, ż zezwolenie wydaje się na czas oznaczony, nie krótszy niż 4 lata, a w przypadku sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży - nie krótszy nit 2 lata.

Wobec tego, w roku nabycia zezwolenia (początek biegu terminu) lub utraty jego ważności z uwagi na upływ czasu, na który zezwolenie zostało wydane (koniec biegu terminu), opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych są ustalane w wysokości proporcjonalnej do okresu ich ważności w danym roku.

Źródło:

Opinia RIO w Gdańsku z 7 lutego 2018 r. sygn. RP.0441/33/5/1/2018

Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 487 ze zm.).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.