Budowa i utrzymanie instalacji fotowoltaicznej - środki ze związku międzygminnego

Dodano: 22 czerwca 2018

Korzystanie z energii wytwarzanej z OZE może przyczynić się do realizacji zadań własnych gminy oraz jej promocji. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby gmina przekazała środki finansowe gminy na ten cel związkowi międzygminnemu.

W omawianym przypadku związek międzygminny, w imieniu gmin do niego należących, aplikował o środki unijne z RPO na lata 2014-2020 na budowę instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców poszczególnych gmin. Gmina przekazała na rzecz związku środki w wysokości 8.160 zł tytułem zapłaty za przygotowanie i opracowanie dokumentacji projektowej na budowę instalacji fotowoltaicznych.

Wydatku dokonano na podstawie uchwały zgromadzenia związku w sprawie ustalenia składki na pokrycie kosztów dokumentacji oraz po zawarciu porozumienia ze związkiem w tym zakresie. Następnie związek wystąpił do gminy o dodatkowe zabezpieczenie środków z przeznaczeniem na ubezpieczenie instalacji oraz koordynację projektu.

Ze stanowiska wójta wynika, że gmina nie może partycypować w kosztach budowy instalacji fotowoltaicznych. RIO nie przychyliła się jednak do tej opinii.

Zadania własne gminy

Do zadań własnych gminy należą m.in. sprawy zaopatrzenia w energię elektryczną. Zgodnie natomiast z ustawą Prawo energetyczne do zadań własnych gminy w tym zakresie należy planowanie i organizacja działań mających na celu racjonalizację zużycia energii i promocję rozwiązań zmniejszających zużycie energii na obszarze gminy. Do działań takich należą zadania obejmujące odnawialne źródła energii.

Jednostki sektora publicznego realizują swoje zadania, stosując co najmniej jeden ze środków poprawy efektywności energetycznej, m.in. przez realizację i finansowanie przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej.

Zdaniem RIO korzystanie z energii wytwarzanej z OZE przyczynia się do realizacji zadań własnych gminy.

Rozwój i wspieranie instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak budowa instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców gminy, może być jednocześnie aktem promocji, prowadzącym jednocześnie do rozwoju gospodarczego tej gminy.

Przepisy unijne nie stoją na przeszkodzie

Zgodnie z kolei z ustawą o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 podstawę systemu realizacji programu operacyjnego mogą stanowić w szczególności przepisy prawa powszechnie obowiązującego, wytyczne, szczegółowy opis osi priorytetowych programu operacyjnego, opis systemu zarządzania i kontroli oraz instrukcje wykonawcze zawierające procedury działania właściwych instytucji. Regulacje te nie stanowią przeszkody w dofinansowaniu przez gminę budowy instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców.

Związek przez cały okres trwałości projektu, tj. 5 lat, jako właściciel instalacji fotowoltaicznej jest zobowiązany do jej ubezpieczenia. Natomiast wysokość wydatków na koordynację projektu może być przedmiotem uzgodnień między związkiem a gminą i powinna stanowić faktyczne koszty przygotowania i realizacji projektu.

Źródło:

Pismo Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z 8 maja 2018 roku, sygn. akt WI.44.19.2018

Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 994).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.