odpis na ZFŚS

Błąd w odpisie na ZFŚS w 2023 roku – jak w 2024 roku dokonać korekty w księgach rachunkowych

Pytanie: W ubiegłym roku naliczyliśmy błędnie odpis na ZFŚS w związku ze zwiększeniem odpisu jakie miało miejsce od lipca 2023 roku. Omyłkowo naliczyliśmy za cały rok większą kwotę 1.914,34 zł. Cały odpis rozdysponowaliśmy. Po sporządzeniu korekty naliczenia na dzień 31 grudnia 2023 r. okazało się że wypłaciliśmy za dużo o 11 tys. W bilansie wykazaliśmy saldo WN konta 850 jako pozostałe należności. Czy w związku z tym powinniśmy odpis na rok bieżący 2024 pomniejszyć o kwotę zawyżonego odpisu z poprzedniego roku i wypłacić mniej? Jak poprawić błąd w odpisie na ZFŚS?

Odpis na ZFŚS do 30 września 2022 r. – jak obliczyć odpisy (plus kalkulator odpisu na ZFŚS)

Do 30 września 2022 r. na rachunek bankowy ZFŚS powinna trafić równowartość 100% zarówno odpisów podstawowych, jak i fakultatywnych. Do 31 maja należało przekazać na rachunek kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu. Pracodawcy, którzy w maju nie dokonali odpisu w całości, obecnie muszą tę kwotę uzupełnić. Sprawdź, jak obliczyć odpisy i przeciętne miesięczne zatrudnienie. Pobierz kalkulator odpisu na ZFŚS.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest tworzony przez pracodawcę w celu finansowania działalności socjalnej, a także dofinansowaniu zakładowych obiektów socjalnych oraz tworzeniu zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 ustawy).

Zobowiązani do utworzenia ZFŚS są pracodawcy:

  • zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
  • zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – na wniosek zakładowej organizacji związkowej,
  • prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników (art. 3 ust. 1–3 ustawy).

Pracodawcy zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć ZFŚS lub – alternatywnie – mogą wypłacać świadczenie urlopowe, które przekazuje się pracownikowi nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Korzyści 

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Którzy pracodawcy zobowiązani do utworzenia ZFŚS
  • W jaki sposób oblicza się coroczny odpis podstawowy
  • Ile wynosi odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2022 roku
  • Jak ustalać przeciętną liczbę zatrudnionych
  • Za pomocą jakich 3 metod można liczyć przeciętne miesięczne zatrudnienie
  • Czy związki zawodowe mogą wystąpić do sądu pracy z roszczeniem do pracodawcy, jeśli nie przekazał on pełnej wartości dokonanych odpisów i zwiększeń ZFŚS na dany rok kalendarzowy
  • Jak ustalić odpis na ZFŚS obowiązkowy i fakultatywny we wrześniu 2022 r.