Projekt ustawy o ochronie sygnalistów przyjęty przez rząd

Dodano: 4 kwietnia 2024
  Projekt ustawy o ochronie sygnalistów przyjęty przez rząd

Rada Ministrów 2 kwietnia br. przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Zakłada on  ochronę osób zgłaszających naruszenie prawa w kontekście związanym z pracą. Ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy unijnej w tym zakresie.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kim jest sygnalista w rozumieniu przepisów
  • Jakie działania ochronne względem takich osób przewiduje projekt ustawy przyjęty przez rząd
  • Na czym będą polegać obowiązki pracodawców w tym zakresie

Sprawdź też:

Czy spółka z o.o. może wyznaczyć kadrową do „dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy”

Sygnaliści – naruszenie prawa będzie zgłaszane na 3 sposoby

BHP w małej firmie – kto może przeprowadzić instruktaż stanowiskowy

Sygnaliści – zgłaszanie naruszeń prawa UE z aplikacją Signalink

Ochrona interesu wspólnego, dobre imię pracodawcy, ochrona współpracowników – to główne cele ustawy o ochronie sygnalistów. Ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne. Sygnalistą, któremu przysługiwać będzie ochrona będzie mógł zostać pracownik, ale też były pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta czy wolontariusz.  Chodzi o osoby zgłaszające nieprawidłowości w związku z zatrudnieniem.  Alarmujące o naruszeniach prawa i mające do tego uzasadnioną podstawę.

Ochrona sygnalistów przed odwetem

Sygnalista może być narażony na działania odwetowe po dokonaniu zgłoszenia, dlatego konieczne jest zapewnienie ochrony takim osobom. Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe, przed którymi chronić ma ustawa.

Projekt zakłada, że sygnalista, który doświadczył działań odwetowych, będzie mógł wystąpić o zadośćuczynienie lub odszkodowanie. Tożsamość sygnalisty będzie zachowana w tajemnicy.

Ustawa nie wprowadza obowiązku dokonywania zgłoszeń. Każdy sygnalista będzie sam decydował, czy chce dokonać zgłoszenia czy nie – ale jeśli się na to zdecyduje, będzie chroniony.

Od „zwykłego” skarżącego sygnalistę odróżnia działanie w interesie publicznym. Sygnalista dokonuje zgłoszenia, aby chronić dobro wspólne, a nie swój interes osobisty lub członków najbliższej rodziny. Ponadto, aby korzystać ze statusu sygnalisty, zgłaszający powinien być przekonany, ze podawane przez niego informacje są prawdziwe.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca będzie musiał opracować procedurę zgłoszeń wewnętrznych, która określi zasady przyjmowania takich zgłoszeń i stworzyć kanały do ich przyjmowania. Wewnętrzne systemy sygnalizowania ułatwią diagnozowanie nieprawidłowości w zakładzie pracy i pomogą eliminować niepokojące zdarzenia.

Dotychczas w polskim systemie prawnym brak było kompleksowej regulacji poświęconej ochronie sygnalistów. Projekt ustawy ma zaimplementować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Wejście w życie ustawy nie oznacza końca prac nad system ochrony sygnalistów w Polsce. Za dwa lata Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeprowadzi ewaluację systemu ochrony sygnalistów. Resort zapowiedział, że udzieli wsparcia w rozwiązywaniu problemów związanych z praktycznym wdrożeniem ustawy.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.