Wyłączenie „pustej” faktury z pliku JPK_VAT – jak naprawić błąd

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 14 lutego 2024
Pytanie: W styczniu wystawiona została pomyłkowo faktura sprzedaży krajowej w walucie euro za usługę transportową na niewłaściwego kontrahenta. Faktura miała zostać wystawiona na kontrahenta zagranicznego „NP.”. W lutym wykryta została pomyłka i wystawiona faktura korygująca sprzedaż krajową na minus. W jakim miesiącu należy skorygować VAT należny in minus w JPK_VAT?
Odpowiedź:

Podatnik powinien skorygować plik JPK_VAT za miesiąc, w którym przedmiotowa błędnie wystawiona faktura została wystawiona

Pusta faktura – co zrobić

Jak stanowi art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Przepis ten ma zastosowanie między innymi w przypadku wystawienia przez podatników tzw. pustych faktur, tj. faktur dokumentujących czynności, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Taką właśnie fakturą jest według mnie druga z wystawionych w przedstawionej sytuacji faktur (nie wystąpiła bowiem druga sprzedaż, którą ta faktura dokumentuje).

Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że kwoty, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, nie powinny być wykazywane przez podatników w składanych przez nich deklaracjach VAT, lecz powinny być wpłacane przez podatników bez wykazywania w deklaracjach VAT. Stanowisko takie Naczelny Sąd Administracyjny zajął między innymi w wyrokach z 30 stycznia 2009 r. (sygn. I FSK 1658/07), z 19 stycznia 2010 r. (sygn. I FSK 1759/08), z 19 czerwca 2012 r. (sygn. I FSK 1318/11) czy z 1 lipca 2015 r. (sygn. I FSK 556/14).

Jak skorygować JPK_VAT

A zatem w świetle stanowiska reprezentowanego przez sądy administracyjne w przedstawionej sytuacji podatnik powinien skorygować plik JPK_VAT za miesiąc, w którym przedmiotowa błędnie wystawiona faktura została wystawiona.

W drodze korekty tego pliku JPK_VAT podatnik powinien:

  • usunąć przedmiotową pomyłkowo wystawioną fakturę (przy czym nie jest to konsekwencją wystawienia faktury korygującej, lecz tego, że „pustych” faktur nie należy wykazywać w plikach JPK_VAT), oraz
  • wykazać fakturę wystawioną na kontrahenta zagranicznego ze stawką „NP”.
Autor:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
JPKJPK_VATpusta faktura
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz