Uwaga! Obowiązkowy KSeF wymusza zmiany w JPK_VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 31 października 2023
KSeF a zmiany w JPK_VAT

Obowiązek wystawiania faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wymusza zmiany w JPK_VAT. Resort finansów przygotował właśnie projekt w tej sprawie. Poznaj szczegóły zmian i zobacz, na jakie nowości trzeba się przygotować.

 

W dniu 24 października 2023 r. został opublikowany projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1988 ze zm., dalej: nazywanego rozporządzeniem w sprawie JPK).

Większość planowanych zmian nawiązuje do zmian,  jakie zaczną obowiązywać  od 1 lipca 2024 r. (w szczególności wprowadzenia obowiązku wystawiania faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur).

1.     Zmiany związane z wprowadzeniem obowiązku wystawiania faktur przy użyciu KSeF

Większość planowanych zmian związanych jest z wejściem w życie 1 lipca 2024 r. przepisów określających obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (dalej: KSeF).

Wprowadzenie obligatoryjnego fakturowania oznaczać będzie, że znacznie więcej faktur będzie miało numer identyfikujący fakturę w KSeF. W związku z tym zostaną dodane przepisy nakazujące wskazywanie tego numeru w ewidencji VAT (a w konsekwencji w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT), jeżeli został nadany (zob. projektowane § 10 ust. 2 pkt 1 lit. g oraz § 11 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia w sprawie JPK).

Obowiązek ten istnieć będzie zarówno w przypadku wykazywania w ewidencji VAT oraz części ewidencyjnej pliku JPK_VAT faktur sprzedażowych, jak i faktur zakupowych.

Nowe oznaczenia dowodów sprzedaży w JPK_VAT

Nowe przepisy przewidują ponadto wprowadzenie dwóch nowych oznaczników dowodów sprzedaży (obecnie stosowane są trzy, tj. oznaczenia RO, WEW oraz FP). Z projektowanych przepisów § 10 ust. 5 pkt 4 i 5 rozporządzenia w sprawie JPK wynika, że będą to oznaczniki:

  • OFF – oznacznikiem tym mają być oznaczane faktury wystawiane w okresie trwania awarii Krajowego Systemu e-Faktur, jak również w okresie trwania niedostępności do tego systemu i braku możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej z przyczyn leżących po stronie podatnika,
  • BFK – oznacznikiem tym będą oznaczane faktury elektroniczne i faktury w postaci papierowej wystawione bez użycia KSeF (w przypadkach braku obowiązkowego wystawiania faktur przy użyciu KSeF).

2.     Zmiany dotyczące faktur VAT RR

Od 1 lipca 2024 r. wprowadzona zostanie możliwość wystawiania przy użyciu KSeF faktur VAT RR oraz faktur VAT RR KOREKTA (obecnie nie ma takiej możliwości). Będzie to jednak rozwiązanie fakultatywne i wymagać będzie uprzedniego uzyskania zgody dostawcy (zob. dodawany art. 116 ust. 3b ustawy o VAT). W przypadkach takich, wykazując fakturę VAT RR lub fakturę VAT RR korektę w ewidencji VAT oraz części ewidencyjnej pliku JPK_VAT trzeba będzie wskazywać:

1)     NIP dostawcy lub usługodawcy zamiast jego numeru PESEL (zob. projektowane brzmienie § 11 ust. 5 pkt 1 rozporządzenia w sprawie JPK), oraz

2)     numer identyfikujący tę fakturę w KSeF (zob. projektowany § 11 ust. 5 pkt 5 rozporządzenia w sprawie JPK).

Projekt doprecyzowuje ponadto zakres stosowania oznacznika „VAT RR”. Z projektowanego brzmienia § 11 ust. 8 pkt 1 rozporządzenia w sprawie JPK wynikać ma, że oznacznik ten dotyczy zarówno faktur VAT RR pierwotnych, jak i faktur VAT RR korygujących.

Ponadto przewiduje się zastąpienie w treści § 11 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie JPK wyrazów „faktur, o których mowa w art. 116 ust. 2 ustawy” wyrazami „faktur VAT RR potwierdzających nabycie produktów rolnych lub usług rolniczych i faktur VAT RR KOREKTA”. Zmiana ta – jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu – „ma charakter dostosowujący przepisy JPK_VAT z deklaracją do nazewnictwa wprowadzanego ustawą KSeF”.

3.     Określenie daty wskazywanej w przypadku rezygnacji z wystawienia faktury zaliczkowej

Od 1 września 2023 r. został dodany art. 106b ust. 1a ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje, że podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (czyli tzw. faktury zaliczkowej), jeżeli całość lub część zapłaty, o której mowa w tym przepisie, otrzymał w tym samym miesiącu, w którym dokonał czynności, na poczet których otrzymał całość lub część tej zapłaty (z zastrzeżeniem, że przepis ten nie jest stosowany w przypadkach, dla których terminy wystawienia faktury określone są w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT - zob. art. 106b ust. 1b ustawy o VAT).

Podatnicy korzystający z tej możliwości wystawiają jedynie fakturę dokumentującą dokonaną dostawę lub wykonaną usługę.

Faktura ta wykazywana jest w ewidencji VAT oraz pliku JPK_VAT, przy czym obecnie nie jest jasne, jaką datę należy w takich przypadkach wskazywać jako datę sprzedaży. Z projektowanego brzmienia § 10 ust. 2 pkt 1 lit. e rozporządzenia w sprawie JPK wynika, że powinna to być data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, jeżeli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

Zmiana ta ma zostać wprowadzona wcześniej niż pozostałe zmiany, tj. już 1 stycznia 2024 r. Wynika to z § 6 omawianego projektu.

4.     Zmiana związane ze skróceniem terminu zwrotu VAT

Od 1 lipca 2024 r. zostaną uchylone przepisy przewidujące zwrot w terminie 40 dni podatnikom wystawiającym wyłącznie faktury ustrukturyzowane (co nastąpi w drodze uchylenia przepisów art. 87 ust. 5b-5d ustawy o VAT). Przepisy te zostaną uchylone, gdyż tego dnia standardowy termin zwrotu na rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym skrócony zostanie z obecnych 60 do 40 dni (zob. nowe brzmienie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT).

W związku z tym uchylony ma zostać przepis nawiązujący do zwrotu w terminie 40 dni na podstawie art. 87 ust. 5d ustawy o VAT, tj. § 6 ust. 1 pkt 4 lit. a tiret czwarte rozporządzenia w sprawie JPK).

5.     Usunięcie nawiązania do paragonów fiskalnych uznawanych za faktury

Obecnie paragony fiskalne czasami uważane są za tzw. faktury uproszczone (dotyczy to paragonów fiskalnych z NIP nabywcy na kwoty nieprzekraczające 450 zł lub 100 euro). Jedną z konsekwencji wprowadzenia obowiązku wystawiania faktur przy użyciu KSeF będzie likwidacja takich faktur uproszczonych. Przy czym ze względu na przepis przejściowy zawarty w art. 145l ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zmiana ta nastąpi pół roku po wejściu w życie przepisów o obowiązku wystawiania faktur przy użyciu KSeF, tj. 1 stycznia 2025 r.

W związku z tym uchylony zostanie nawiązujący do paragonów fiskalnych uznawanych za faktury fragment § 10 ust. 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia w sprawie JPK. Przy czym, co prawda zmiana ta ma wejść w życie 1 lipca 2024 r., to na podstawie § 2 omawianego projektu do 31 grudnia 2024 r. dotychczasowe brzmienie przepisów będzie nadal stosowane do paragonów fiskalnych uznanych za faktury.

6.     Pozostałe zmiany

Pozostałe zmiany, jakie zakłada omawiany projekt mają polegać na:

1)     doprecyzowaniu pouczenia poprzez dostosowanie jego treści w zakresie podstawy do wystawiania tytułów wykonawczych dotyczących przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (zob. projektowane brzmienie § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie JPK),

2)     doprecyzowaniu treści § 10 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie JPK poprzez uwzględnienie w jego treści również czynności podlegających opodatkowaniu, w odniesieniu do których istnieje możliwość (a nie obowiązek) wystawienia przez podatnika faktury,

3)     doprecyzowaniu w treści § 10 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie JPK, że ewidencja zawiera określone dane „dotyczące faktur”, a nie „z faktur”; jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu, „zmiana polega na doprecyzowaniu, że dane wymienione w pkt 1 lit. a-g są szerzej rozumianymi danymi dotyczącymi faktur, a nie tylko danymi stanowiącymi obligatoryjny element faktury określony w art. 106e ustawy o VAT, w szczególności dotyczy to numeru identyfikującego fakturę w KSeF”; podobna zmiana ma zostać dokonana w treści § 11 ust. 3 rozporządzenia w sprawie JPK,

4)     zastąpieniu w treści § 10 ust. 1 pkt 8, § 10 ust. 5 pkt 1 oraz § 11 ust. 4-6 rozporządzenia w sprawie JPK wyrazu „dokumentów” wyrazem „dowodów”, zaś w treści § 11 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie JPK wyrazów „kwota nabycia” wyrazami „wartość nabycia”; będą to zmiany doprecyzowujące mające na celu ujednolicenie nazewnictwa w przepisach rozporządzenia w sprawie JPK.

7.     Wejście w życie zmian

Omawiane rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca 2024 r., a w konsekwencji tego dnia ma wejść w życie większość omówionych zmian. Wyjątek dotyczy wskazanej w pkt 4 zmiany polegającej na określeniu daty wskazywanej w przypadku rezygnacji z wystawienia faktury zaliczkowej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

Wprowadzeniu omawianych zmian towarzyszyć ma modyfikacja struktury logicznej pliku JPK. Jak bowiem czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu:„(…) w związku w powyższymi zmianami zostanie zaproponowana modyfikacja struktury logicznej JPK_VAT z deklaracją (tzw. schema JPK_VAT z deklaracją), której aktualna wersja zostanie odrębnie opublikowana”.

Źródło: projekt z  18 października 2023 r. rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.

Autor:

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz