Urlopy wypoczynkowe pracowników – na Portalu FK pobierzesz przydatne kalkulatory

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 2 października 2023
kalkulator urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika jest uzależniony od ogólnego stażu jego pracy. Wymiar tego urlopu wynosi 20 dni – gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. To proste zasady, jednak w praktyce sprawiają pracodawcom sporo problemów. Skorzystaj z praktycznych kalkulatorów i oblicz przysługujący urlop wypoczynkowy swoim pracownikom.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

  • Ilu godzinom pracy odpowiada jeden dzień urlopu wypoczynkowego
  • Jak udzielać urlopów zaległych, gdy nie obowiązuje już stan zagrożenia epidemicznego
  • Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy
  • W jakich przypadkach pracownik musi skorzystać z urlopu proporcjonalnego
  • Których świadczeń pracowniczych nie uwzględnia się przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
  • Czy dodatkowe benefity opłacane przez pracodawcę nie pomniejszane za nieobecność i nie wynikające z regulaminu bądź umowy o pracę, należy uwzględnić w podstawie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop
  • Czy wniosek pracownika młodocianego o udzielenie urlopu bezpłatnego w okresie ferii szkolnych jest dla pracodawcy wiążący

Pobierz przydatne narzędzia:

Kalkulator urlopu wypoczynkowego

Kalkulator urlopu proporcjonalnego

Kalkulator ekwiwalentu za urlop

Kalkulator urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę 20- lub 26-dniowy wymiar urlopu (w zależności od stażu pracy), przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

PrzykładDla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu, ze stażem pracy co najmniej 10-letnim, wymiar urlopu wynosi: 26 dni x 1/2 = 13 dni.

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu trzeba wziąć pod uwagę, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Kalkulator urlopu wypoczynkowego

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca mógł udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik był obowiązany taki urlop wykorzystać. Dotyczyło to udzielania urlopów zaległych.

Powyższe uprawnienie pracodawcy było odstępstwem od zasady, że urlopy są przez pracodawcę udzielane zgodnie z planem urlopów, a jeśli taki plan nie jest sporządzany (za zgodą związków zawodowych lub w przypadku gdy przy pracodawcy taka organizacja nie działa) – w terminie uzgodnionym po porozumieniu z pracownikiem.

Po odwołaniu stanu epidemicznego pracodawca już nie ma podstawy do wysyłania pracowników na przymusowe urlopy (z wyjątkiem okresu wypowiedzenia). Aczkolwiek warto dodać, że pracownik również ze swej strony nie powinien uporczywie odmawiać lub unikać wykorzystywania urlopów na bieżąco. Pracodawca jest bowiem obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo lub najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Pracownik powinien umożliwić pracodawcy wywiązanie się z tego obowiązku. W przeciwnym razie dochodzi do kumulacji zaległego wypoczynku, a ten jest wskazany ze względów zdrowotnych.

PrzykładPracownica firmy korzysta z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, który kończy się 18 września 2023 r. Firma chce rozwiązać z tą pracownicą umowę o pracę za wypowiedzeniem. Pracownica ma jeszcze do wykorzystania zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy. Kiedy można udzielić urlopu wypoczynkowego. W trakcie przebywania pracownika na urlopie, bez względu na to, jakiego rodzaju jest to urlop, pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć mu umowy o pracę. Sytuacja ta zmienia się w sytuacji, gdy pracownik po urlopie w dniu 19 września 2023 r.  wraca do pracy i wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Oznacza to, że również w czasie przebywania pracownika na urlopie rodzicielskim nie może on otrzymać wypowiedzenia umowy o pracę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której likwidacji podlega cały zakład i w związku z tym likwidowane są również stanowiska pracy oraz w sytuacji, gdy zaistnieją podstawy do zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym. Jednakże, gdyby pracownik powracający z urlopu rodzicielskiego złożył wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, wówczas nie będzie możliwe rozwiązanie z nim umowy o pracę w tym czasie.

Jeśli chodzi o urlop wypoczynkowy bieżący oraz zaległy, w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 kp. Oznacza to, że pracodawca, wysyłając pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, nie musi z nim tego uzgadniać. W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może wysłać pracownika na urlop zarówno zaległy (z ubiegłego roku), jak i bieżący (proporcjonalny do przepracowanych miesięcy). Jeżeli pracownik nie wykorzysta całego należnego mu urlopu (zaległego i bieżącego) pracodawca będzie musiał wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni.

Kalkulator urlopu proporcjonalnego

Pracownikowi, który kończy u danego pracodawcy zatrudnienie w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje urlop proporcjonalny do okresu przepracowanego. To samo dotyczy m.in. pracownika, który rozpoczął pracę w ciągu roku kalendarzowego. Skorzystaj z kalkulatora urlopu proporcjonalnego.

Kalkulator ekwiwalentu za urlop

Zgodnie z art. 171 Kodeksu pracy, w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Jak stanowi § 6 w związku z § 14 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. Nr 2 poz. 14 ze zm.), ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop ustala się, podobnie jak w przypadku wynagrodzenia urlopowego, z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:

1)

jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

2)

wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas nie zawinionego przez pracownika przestoju,

3)

gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,

4)

wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

5)

ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

6)

dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

7)

wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

8)

kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,

9)

nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,

10)

odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,

11)

wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

W myśl art. 172 Kodeksu pracy, za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie (wynagrodzenie urlopowe) jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zatem, w świetle wyżej przywołanych przepisów rozporządzenia, zasadę tę należy stosować odpowiednio do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

PrzykładCzy dodatkowe benefity opłacane przez pracodawcę typu dodatkowe ubezpieczenie pracownika, pakiety medyczne itp., nie pomniejszane za nieobecność i nie wynikające z regulaminu bądź umowy o pracę, należy uwzględnić w podstawie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? W podstawie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, nie uwzględnia się benefitów, takich jak dodatkowe ubezpieczenie pracownika, pakiety medyczne itp., jeżeli przysługują one pracownikom w czasie urlopu. Wspomniane benefity (dodatkowe ubezpieczenie pracownika, pakiety medyczne itp.) przysługują pracownikom również w czasie ich nieobecności (zatem także w czasie urlopu wypoczynkowego). Skoro więc w czasie urlopu pracownik może korzystać ze wspomnianych benefitów, nie ma podstaw do uwzględniania ich wartości w podstawie wynagrodzenia urlopowego (gdyż pracownik ma i tak do nich nieprzerwany dostęp). Skoro do ustalania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop stosuje się odpowiednio zasady dotyczące wynagrodzenia urlopowego, to – jak się wydaje – w podstawie ekwiwalentu nie uwzględnia się omawianych benefitów –  art. 171, art. 172 Kodeksu pracy oraz § 6, § 14 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. Nr 2 poz. 14 ze zm.).

Kalkulator urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego

Prawo do pierwszego urlopu, w wymiarze 12 dni roboczych, młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy. Natomiast po roku pracy nabywa prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych, chyba że w tym roku kończy 18 lat. Wówczas przysługuje mu urlop w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat. Prawo do kolejnych urlopów nabywa z dniem 1 stycznia.

Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. 

Ponadto, pracodawca jest obowiązany na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego w okresie ferii szkolnych jest dla pracodawcy wiążący. Oznacza to, że nie może on odmówić udzielenia takiego urlopu.

Jednocześnie wymiar urlopu bezpłatnego łącznie z urlopem wypoczynkowym nie może przekroczyć 2 miesięcy. Młodociany nie może też skorzystać z urlopu bezpłatnego w wymiarze przekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy.

PrzykładPracownik młodociany został zatrudniony w celu przyuczenia do zawodu 1 września 2022 roku. Natomiast 31 sierpnia 2023 rozwiązano z nim umowę o pracę (zamknięcie działalności przez pracodawcę). Czy należy mu udzielić jest 38 dni urlopu (12+26). Osoba ta na dzień 31 sierpnia 203 nie ukończyła 18 lat Jeżeli młodociany pracownik nie wykorzystał urlopu, należy mu wypłacić ekwiwalent urlopowy – wymiar urlopu wskazany w pytaniu – 38 dni – jest ustalony prawidłowo

Urlopy wypoczynkowe pracowników młodocianych uregulowane są odrębnie, ale tylko w zakresie wymiaru i sposobu udzielania tychże urlopów – zgodnie z przepisami Kodeksu pracy młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych.

Z pytania wynika, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło wskutek zakończenia działalności przez pracodawcę czyli de facto z powodu likwidacji zakładu pracy. To oznacza, że pracownikowi młodocianemu należy się ekwiwalent za urlop – jeżeli ten urlop nie został wykorzystany. Co do wymiaru urlopu, to należy wskazać, że okres zatrudnienia nie liczy się według daty rozpoczęcia zatrudnienia. Tym samym młodociany, który rozpoczął pracę 1 września 2022 r. prawo do pierwszego urlopu uzyskał po upływie 6 miesięcy i jest to urlop w wymiarze 12 dni roboczych. Urlop w pełnym wymiarze tj. 26 dni młodociany nabywa z upływem roku pracy. Obydwa urlopy traktowane są rozłącznie, jako odrębne uprawnienia. Wskazany w pytaniu młodociany pracownik nabyłby prawo do kolejnego urlopu 26-dniowego z upływem roku pracy, tj. z dniem 31 sierpnia 2023 r. (jako że w tym wypadku nie działa zasada liczenia terminów określona w Kodeksie cywilnym). Jednocześnie w tym samym dniu nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy – przy czym jest to zarazem ostatni dzień zatrudnienia młodocianego (ostatni dzień pracy). To oznacza, że urlop młodocianego w 2023 r. na dzień 31 sierpnia 2023 r. wyniósłby łącznie 38 dni. Jeżeli młodociany tego urlopu nie wykorzystał, należy się mu ekwiwalent urlopowy – art. 171, art.  205 Kodeksu pracy.
PrzykładPracodawca zatrudnia trzech młodocianych pracowników na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Zatrudnienie dwóch pracowników młodocianych trwa od 01.09.2022 roku, jeden jest od 12.01.2023 r. Jak wygląda urlop wypoczynkowy dla młodocianych ? Kiedy nabywa prawo do urlopu, czy z dniem 01 stycznia następnego roku , czy liczone jest od września do sierpnia jako rok szkolny ? Kiedy pracownikowi młodocianemu należy udzielić urlopu i w jakim wymiarze ? Czy w okresie wakacji pracownik młodociany ma obowiązek uczęszczania na praktyki i czy jest to konkretnie określony miesiąc ? Czy należne dni urlopu w okresie wakacji pracownik może wykorzystać jak mu się podoba , czy muszą to być dni po sobie następujące ? Zasady nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego są różne w zależności m.in. od wieku młodocianego i od tego czy jest to pierwsza praca. Uczącemu się młodocianemu pracodawca ma - co do zasady - obowiązek udzielić urlopu w okresie ferii zimowych i letnich. Pracownik młodociany nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego:
  • w wymiarze 12 dni roboczych - po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy,
  • w wymiarze 26 dni roboczych - po upływie kolejnych 6 miesięcy czyli łącznie po roku pracy.
W sumie urlop młodocianego po pierwszym roku pracy wynosi 38 dni roboczych (12+26). Sytuacja ulega zmianie, gdy młodociany w danym roku kalendarzowym kończy 18 lat, bo wtedy zamiast 26 dni pracownik nabywa prawo do 20 dni. Jeśli chodzi o oba wskazane urlopy to trzeba podkreślić, iż:
  • są one niezależne od siebie i pracownik nabywa je z dołu w pełnym wymiarze, po przepracowaniu wymaganego okresu;
  • nie ma do nich zastosowania zasada ustalania wymiaru urlopu w proporcji do okresu zatrudnienia.
Wymiar kolejnego urlopu pracownika młodocianego wynosi 26 dni roboczych. Prawo do kolejnego urlopu uzyskuje on z dniem 1 stycznia każdego roku, o ile tego dnia pozostaje w zatrudnieniu, albo w każdym innym pierwszym dniu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Jednak w roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze krótszym – bo 20 dni roboczych, jeżeli prawo do tego urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat. Jeśli w okresie pierwszego roku dojdzie do rozwiązania umowy o pracę z młodocianym, wymiar jego urlopu uzależniony będzie od tego, ile miesięcy przepracował. Jeśli młodociany nie wypracuje wymaganych 6 miesięcy, wówczas nie nabywa on prawa do urlopu. Jeśli młodociany pracował co najmniej pół roku, ale mniej niż 12 miesięcy, wówczas może skorzystać z 12 dni urlopowych. W kontekście kolejnych urlopów pracownika młodocianego (nabywanych już po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym powstało prawo do pierwszego urlopu) należy mieć na uwadze, że w sytuacji, gdy w ciągu roku ma miejsce zawarcie lub rozwiązanie umowy o przysługuje mu urlop skalkulowany proporcjonalnie do czasu przepracowanego w danym roku: 1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed jego ustaniem pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze, 2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:
  • proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
  • proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Autor:

Redakcja Portalu FK

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.