import

Import usługi dotyczącej naprawy samochodu – jak rozliczyć VAT

Pytanie: Spółka naprawiała samochód osobowy w Austrii. Czy jest to import usług? W której części deklaracji VAT tę usługę umieścić? Czy spółka musi składać informację podsumowującą z tego tytułu?

Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy - w niewielkim uproszczeniu - podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (względnie osoba prawna niebędąca podatnikiem mająca siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi - zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

  Jak poprawnie odliczać VAT z tytułu importu towarów

Jak poprawnie odliczać VAT z tytułu importu towarów

Pytanie: Spółka importuje towary z Chin. Odprawy w imieniu spółki dokonuje agencja celna. Przedmiotem importu jest folia a surowiec do produkcji wykonywanej przez spółkę, do czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Spółka zapłaciła należności celno-podatkowe i otrzymała dokumenty z odprawy celnej: SAD oraz PZC. W dokumencie SAD spółka zauważyła błąd dotyczący waluty. Faktura otrzymana przez spółkę od eksportera z Chin (i opłacona) opiewała w wartości EUR, natomiast do FEDEX ten sam eksporter przedłożył Commercial Invoice w walucie USD, nie przeliczając EUR na USD (pomylił się w walucie). Ponadto, nie wliczono w wartość statystyczną towaru kosztów transportu. W związku z czym wartość celna importowanego towaru była błędnie wyliczona i tym samym błędnie wyliczono VAT i cło. Agencja celna, na wniosek spółki, wystąpiła o korektę dokumentu celnego. Do dnia złożenia JPK spółka nie otrzymała decyzji. Spółka uznała, że skoro SAD zawiera błędy, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z tego dokumentu. Ponieważ urząd celny wydłuża termin wydania decyzji, jest zatem ryzyko, że spółka otrzyma decyzję po upływie 3-miesięcznego terminu na odliczenie VAT. Czy spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z błędnego dokumentu w miesiącu otrzymania SAD, czy będzie miała dopiero w miesiącu otrzymania decyzji?