Zmiana przepisów w zakresie rozliczania VAT od importu towarów w związku z COVID-19

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 20 września 2023
Zmiana przepisów w zakresie rozliczania VAT od importu towarów w związku z COVID-19

Resort finansów przygotował regulacje, których celem jest modyfikacja przepisów dotyczących rozliczania VAT od importu towarów w związku z pandemią COVID-19. Zmiany zostały podyktowane koniecznością dostosowania rozporządzenia MF obowiązującego w tym zakresie do rozwiązań prawnych na poziomie unijnym, z powodu wątpliwości co do ich prawidłowej transpozycji.

Opracowane przez resort finansów zmiany w przepisach mają dotyczyć rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 955). Przepisy te zostaną  znowelizowane wydanym przez MF rozporządzeniem zmieniającym, którego projekt ujrzał niedawno światło dzienne.  

Z czego wynikała potrzeba nowelizacji

Jak tłumaczą autorzy nowelizacji, pozostaje ona w związku z sygnalizowanymi przez Komisję Europejską wątpliwościami w zakresie prawidłowej transpozycji art. 1 pkt 1 lit. b dyrektywy Rady (UE) 2021/1159 z 13 lipca 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w zakresie tymczasowych zwolnień w imporcie i niektórych dostawach, w odpowiedzi na pandemię COVID-19, dotyczącego dodawanego art. 143 ust. 3 w dyrektywie Rady 2006/112/WE.

Z brzmienia art. 143 ust. 3 dyrektywy VAT wynika, że w przypadku gdy przestają być spełnione warunki dotyczące zwolnienia importu  towarów przez Komisję, agencję lub organ ustanowiony na mocy prawa UE, dokonywanego w ramach wykonywania ich zadań w celu reagowania na pandemię COVID-19, import tych towarów podlega podatkowi od wartości dodanej (VAT), na warunkach mających zastosowanie w tym czasie. Przepis art. 143 ust. 3 dyrektywy VAT należy rozumieć w ten sposób, że w przypadku gdy warunki do zwolnienia przestaną być spełnione, import towarów dokonywany przez Komisję lub agencję lub organ UE w odpowiedzi na pandemię COVID-19 podlega VAT na warunkach mających zastosowanie w czasie, w którym warunki zwolnienia przestały obowiązywać, tj. w momencie późniejszej odpłatnej dostawy, późniejszego odpłatnego eksportu lub późniejszej odpłatnej dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Natomiast zgodnie z aktualnie obowiązującym § 3 ust. 12 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. – będącym transpozycją art. 143 ust. 3 dyrektywy VAT – import towarów jest opodatkowany na warunkach obowiązujących w momencie zastosowania zwolnienia, który jest momentem importu (a nie momentem późniejszej dostawy, późniejszego eksportu lub późniejszej dostawy wewnątrzwspólnotowej). Dlatego według projektodawców należało dokonać zmiany wspomnianego rozporządzenia MF w tym zakresie.

Istota proponowanych rozwiązań

Planowane zmiany będą polegać na zastąpieniu w treści § 3 ust. 12 omawianego rozporządzenia MF wyrazów „w dniu zastosowania zwolnienia” wyrazami „w dniu dokonania odpowiednio tej dostawy, tego eksportu lub tej wewnątrzwspólnotowej dostawy”. Dzięki temu zabiegowi, w  przypadku  wykorzystania importowanych towarów, o których była mowa wcześniej, do odpłatnej dostawy towarów, odpłatnego eksportu towarów lub odpłatnej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – import tych towarów będzie podlegał opodatkowaniu VAT na warunkach obowiązujących w dacie dokonania tych czynności (a nie jak to było dotychczas, na warunkach obowiązujących w momencie zastosowania zwolnienia, który jest momentem importu towarów).

Nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia rozporządzenia zmieniającego w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 11 września 2023 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Słowa kluczowe:
dostawaeksportimport
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz