Umowa zlecenia z nianią – składki i dokumentacja ZUS, podatek PIT

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 29 grudnia 2023
Pytanie: Osoba prowadząca działalność z kodem 054000 zatrudniła prywatnie opiekunkę do dziecka podpisując z nią umowę zlecenie. Opiekunka to osoba przed 26. rokiem życia, niebędąca studentką. Nie jest to umowa uaktywniająca. Od 22 listopada 2023 r. osoba ta została zgłoszona z kodem 041100 do składek ZUS: emerytalnego, rentowego i wypadkowego oraz zdrowotnego. Przepracowała 36 godzin w listopadzie. Jak powinien wyglądać rachunek do umowy zlecenia opiekunki? Jak wyliczyć wynagrodzenie ze zlecenia, składki ZUS i ewentualny podatek (jeśli taki wystąpi) za listopad z prywatnej umowy zlecenia w pierwszym miesiącu jej wykonywania? Czy trzeba zapłacić za opiekunkę FP i FGŚP? I czy trzeba wysłać oddzielne dwie deklaracje: ZUS DRA – jedną z działalności, a drugą ze zlecenia prywatnego z innym zakresem numerów dokumentów rozliczeniowych? A po zakończeniu roku 2023 – czy za taką prywatną umowę z opiekunką płatnik, będący osobą prowadzącą JDG, nieposiadający żadnych pracowników w działalności, będzie musiał wystawić PIT-11 za 2023 i przekazać go opiekunce do rozliczenia rocznego?
Odpowiedź:

Zatrudnienie niani możliwe jest przez każdą osobę – zarówno prowadzącą działalność, jak i osobę prywatną. Z nianią można podpisać umowę o pracę, umowę zlecenia lub tzw. umowę uaktywniającą, której składki sfinansuje budżet państwa. W sytuacji przedstawionej w pytaniu mamy więc do czynienia z zawarciem umowy zlecenia z opiekunką dziecka.

Korzyści 

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Co stanowi podstawę składek ZUS zleceniobiorców
  • Czy przy umowie zlecenia należy opłacić składki na FP i FGŚP
  • W jakiej sytuacji umowa zlecenia z nianią będzie zwolniona z podatku PIT
  • Jakie dane powinien zawierać rachunek do umowy zlecenia

Pobierz praktyczne narzędzie:

Kalkulator wynagrodzeń z umowy zlecenia

Dowiedz się więcej na temat rozliczania umów zlecenia:

Czy umowy zlecenia zostaną oskładkowane

Czy wprowadzanie danych do systemów księgowych może być umową zlecenia

Pracownik młodociany na urlopie bezpłatnym wykonuje umowę zlecenia – jaki kod do ZUS

Umowa zlecenia z 20-latką – jakie obowiązki składkowe i podatkowe

Umowa zlecenie z emerytem a zaliczki na podatek dochodowy

Umowa zlecenia ze studentem – ewidencja godzin pracy, stawka godzinowa

Jeżeli rodzic, który zawiera prywatnie umowę zlecenia i jest płatnikiem składek, tj. prowadzi działalność gospodarczą, nie musi zgłaszać siebie jako płatnika składek. Dotyczy to również osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, korzystających z preferencji „ulga na start” i opłacających wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zatrudnienie pracowników czy zleceniobiorców nie wyklucza możliwości skorzystania z preferencji w postaci ulgi na start. Zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie przysługuje jednak wyłącznie w odniesieniu do przedsiębiorcy. Pracownicy i zleceniobiorcy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Wyjątkiem może być zbieg tytułów do ubezpieczeń zleceniobiorcy.

Co stanowi podstawę składek ZUS zleceniobiorców

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej ustawa o sus) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Ponadto obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowy i wypadkowemu podlegają zleceniobiorcy od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

Kwota podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców stanowi przychód tj. miesięczna kwota wynikająca z umowy zlecenia.

To z umowy zlecenia powinna wynikać wysokość przychodu osiągniętego przez opiekunkę w danym miesiącu. Wówczas ten przychód brutto będzie stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz ewentualnie ubezpieczenie chorobowe.

Czy przy umowie zlecenia należy opłacić składki na FP i FGŚP

Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę opłacają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

W przypadku gdy kwoty, o których mowa wyżej pochodzą z różnych źródeł, obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy powstaje wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany opłacać składki za pracowników na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zwany dalej „Funduszem”.

W związku z powyższym za zleceniobiorcę, o którym mowa w pytaniu obowiązkowe będą składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, natomiast składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy zależne będą od tego czy osoba ta w danym miesiącu osiągnie minimalne wynagrodzenie za pracę czy też nie. Jeśli tak obowiązkowa będzie składka na FI i FGŚP, jeśli nie to tylko na FGŚP.

Co ważne dla odpowiedzi na zadane pytanie, zleceniodawcy będący osobami fizycznymi, jeśli nie zatrudniają ani jednego pracownika, nie są zobowiązani do opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Umowa zlecenia a zwolnienie z PIT

Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia oraz są zatrudnione na umowy zlecenia, mogą korzystać ze zwolnienia z opłacania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Oznacza to, że wynagrodzenie zleceniobiorcy, który nie ukończył 26. roku życia, nie podlega opodatkowaniu. Co ważne, nie ma przy tym znaczenia, czy dana osoba posiada status studenta, czy też nie.

Jak dokonać zgłoszenia zleceniobiorcy w ZUS

Płatnik składek musi dokonać zleceniobiorcy w ZUS. Jeśli osoba, o której mowa w pytaniu nie posiada innych tytułów do ubezpieczeń społecznych należy zgłosić ją na formularzu ZUS ZUA do ZUS i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Składki należy opłacać w imiennym raporcie ZUS RCA, oraz deklaracji ZUS DRA. Jednej wspólnej deklaracji dla płatnika składek i osoby zatrudnionej.

Jakie dane powinien zawierać rachunek do umowy zlecenia

Co do zasady rachunek do umowy zlecenia wystawiany jest przez zleceniobiorcę po wykonaniu umowy na warunkach określonych w umowie, jednak w praktyce obowiązek ten często przejmuje zleceniodawca, przekazując jedynie zleceniobiorcy dokument do podpisu.

Rachunek do umowy zlecenia powinien przede wszystkim określać:

  • jakiej umowy dotyczy – nr umowy oraz datę jej zawarcia,
  • trony umowy – dane zleceniobiorcy i zleceniodawcy,
  • kwotę brutto wynagrodzenia,
  • składkę ZUS płatną przez zleceniobiorcę,
  • koszty uzyskania przychodu,
  • zaliczkę na podatek dochodowy,
  • kwotę netto do wypłaty,
  • podpisy stron.
Autor:

Jakub Pioterek

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.
Słowa kluczowe:
umowa zlecenia
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz