Sprawdź, jaki jest sposób księgowania rezerwy na zwrot dotacji

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 28 lutego 2024
Sprawdź, jaki jest sposób księgowania rezerwy na zwrot dotacji

Jedna ze spółek w listopadzie 2023 roku otrzymała wezwanie do zwrotu nienależnie pobranej subwencji PFR. Obecnie sprawa rozstrzygana jest w sądzie i spółka musi utworzyć rezerwę na ten cel. Jak ją zaksięgować?

Sposób księgowania rezerwy na zwrot dotacji, uzależniony jest od tego, jak wcześniej zaksięgowana była dotacja.

Zasada współmierności przychodów i kosztów

Jedną z nadrzędnych zasad rachunkowości jest zasada współmierności przychodów i kosztów. Zgodnie z tą zasadą, dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego, zaliczane będą koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.

Rezerwa na zwrot dotacji – księgowanie

W związku z powyższym zaksięgowanie rezerwy na zwrot dotacji do zakupu środków trwałych należy zaksięgować w korespondencji z:

  • kontem „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” do wysokości nierozliczonego salda dotacji oraz
  • kontem „Pozostałe koszty operacyjne” obciążając to konto w wysokości dotacji, jaka została zaliczona uprzednio do pozostałych przychodów operacyjnych.

Jeśli ewentualnie dotacja była przeznaczona do finansowania bieżących kosztów, i zaksięgowana została na koncie „Pozostałych przychodów operacyjnych”, rezerwa na jej zwrot powinna być ujęta na koncie „Pozostałych kosztów operacyjnych”.

Przykładowe księgowanie może zatem wyglądać następująco:

  • Wn 761 Pozostałe koszty operacyjne lub 840 Rozliczenia międzyokresowe przychodów (dotacje) / Ma 841 Rezerwy.
Autor:

Monika Czekała

Księgowy, doradca podatkowy

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz