Jak ujmować faktury wystawione w ubiegłym roku

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 7 marca 2024
Pytanie: Prowadzę pełną księgowość. W którym okresie rozliczeniowym powinna być poprawnie uwzględniona faktura, aby wszystko zgadzało się rozrachunkowo. Dotyczy to następujących sytuacji: faktura otrzymana w 2024 roku, data wystawienia i wykonania usług dotyczy 2023 roku; faktura dotyczy roku poprzedniego, a został wystawiony duplikat.
Odpowiedź:

Z punktu widzenia rachunkowości ważna jest data operacji gospodarczej, a nie data wystawienia czy otrzymania. Ujmowanie faktur pod datą otrzymania jest organizacyjnym uproszczeniem. Z punktu widzenia podatków, koszty ujmuje się wtedy, gdy są udokumentowane, a udokumentowane są wtedy, gdy jest wystawiona faktura.

Zatem w księgach rachunkowych najbardziej prawidłowym ujęciem jest przypisanie faktury do okresu wykorzystania usług, czyli do 2023 roku. Księgowanie powinno przebiegać: Wn „Koszty usług”/ Ma „Zobowiązania z tytułu dostaw i usług”

Podatkowo będzie to też koszt 2023 roku w dacie wystawienia faktury. Jeśli to zdarzenie jest potwierdzone duplikatem z 2024 roku, to rachunkowo, bo jest przed sporządzeniem sprawozdania, należy ująć jako koszt i zobowiązanie 2023 roku. Podatkowo udokumentowanie (duplikat) pojawiło się w 2024 roku, zatem trzeba ująć w 2024 roku.

Autor:

dr Katarzyna Trzpioła

specjalista prawa bilansowego i podatkowego, wykładowca, szkoleniowiec

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz