PIP o działaniach kontrolnych dotyczących osób samozatrudnionych

Dodano: 22 stycznia 2024
Problemowi zapewnienia bezpiecznych warunków pracy osobom samozatrudnionym było poświęcone niedawne posiedzenie Rady Ochrony Pracy.

Problemowi zapewnienia bezpiecznych warunków pracy osobom samozatrudnionym było poświęcone niedawne posiedzenie Rady Ochrony Pracy. W jego trakcie Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła m.in. swoje zamierzenia dotyczące kontroli w tym zakresie.

Z ramienia Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), w obradach, które odbyły się 9 stycznia 2024 r., wzięli udział: m.in. Główny Inspektor Pracy oraz jej zastępcy. Podczas spotkania Rada Ochrony Pracy przyjęła stanowisko w sprawie programu działania PIP na rok 2024. Zebrani zapoznali się także z materiałem przygotowanym przez PIP, zatytułowanym „Ochrona zdrowia i zapewnienie bezpiecznych warunków pracy osobom samozatrudniającym się”.

Działania Państwowej Inspekcji Pracy

W trakcie obrad podkreślono, że  Państwowa Inspekcja Pracy od lat konsekwentnie prowadzi działania ukierunkowane na zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wszystkim pracującym, bez względu na formę zatrudnienia. Jej misją są działania mające na celu ograniczanie zarówno wypadków przy pracy, jak i chorób zawodowych, do których w znacznej mierze przyczyniają się niewłaściwe warunki pracy.

Wyniki kontroli prowadzonych przez inspektorów pracy wskazują na niewystarczający zakres ochrony osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Także możliwe do egzekwowania przez Państwową Inspekcję Pracy wymagania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w przypadku tej grupy osób przysparzają trudności.

PIP o kontynuowaniu kontroli

Z informacji przekazanych przez Państwową Inspekcję Pracy wynika, że instytucja ta – realizując swoje ustawowe obowiązki – będzie kontynuowała działania nadzorczo-kontrolne w najbardziej wypadkogennych sektorach gospodarki i obszarach funkcjonowania przedsiębiorstw. Planowane zadania kontrolne nie są bezpośrednio ukierunkowane na firmy współpracujące z osobami fizycznymi na innej podstawie niż umowa o pracę. Dopiero po przystąpieniu do kontroli w konkretnej firmie istnieje możliwość weryfikacji, na jakiej podstawie prawnej pracują w niej osoby zatrudnione. Wynika to z braku możliwości wcześniejszego ustalenia firm, które masowo wykorzystują pozapracownicze formy współpracy.

Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała też, że nadal będzie wspierać osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, przedsiębiorców i pracodawców, udzielając porad w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno podczas prowadzonych kontroli, jak i w ramach działalności Centrum Poradnictwa PIP.

Tym samym, pomimo zdecydowanie rzadszych kontaktów ze strony zleceniobiorców i samozatrudnionych niż ze strony pracowników szukających pomocy i informacji ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, urząd będzie wpływał na podnoszenie poziomu świadomości zagrożeń oraz wiedzy na temat sposobów ochrony przed nimi wszystkich osób aktywnych zawodowo.

Źródło:

www.pip.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz