Sprawdź, czy atrakcje dla uczestników szkolenia możesz zaliczyć do kosztów

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 9 listopada 2016
9173b7865c15f6c4670ffcbb51c075e43edf2771-medium

Przedsiębiorca, który organizuje konferencję, do kosztów podatkowych może zaliczyć wydatki na zajęcia merytoryczne. A co jeżeli uczestnicy mają też zapewnione występy artystyczne? Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego.

Czego dotyczyła sprawa?

Spółka z branży kosmetycznej organizuje konferencje i szkolenia. Przedsiębiorstwo ponosi wydatki na zakwaterowanie oraz wyżywienie. Oprócz zajęć merytorycznych, program przewiduje część rozrywkową, np. zawody narciarskie, a także występy kapeli góralskich i koncerty. Koszty takich wydarzeń są włączane w całkowity koszt kompleksowej organizacji konferencji lub wyszczególniane na fakturach wystawianych przez organizatorów. Wątpliwości dotyczyły tego, czy wszystkie wydatki można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności. Przedsiębiorstwo uważało, że konferencje i szkolenia stanowią jedno świadczenie i nie należy ich rozdzielać na część rozrywkową i merytoryczną.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Wyjaśnił, że spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko te wydatki, które ściśle wiążą się z merytoryczną częścią szkoleń.

Natomiast wydatki ponoszone w związku z organizacją szkoleń produktowych dla dystrybutorów w części rekreacyjno-rozrywkowej noszą cechy reprezentacji. W związku z tym nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów podatkowych przychodów spółka nie może również zaliczyć wydatków związanych z pobytem uczestników szkolenia w hotelu, oraz posiłków i napojów podawanych w trakcie szkolenia, gdyż stanowią one koszty reprezentacji.

Co orzekł sąd?

Sprawa trafiła do WSA w Warszawie, który przyznał, że dodatkowe atrakcje zapewnione uczestnikom szkolenia to reprezentacja. Uznał jednak za koszty podatkowe wydatki na zakwaterowanie oraz wyżywienie uczestników.

Sprawa trafiła ostatecznie przed Naczelny Sąd Administracyjny, który stwierdził, że wydatki związane z konkretnym wydarzeniem mogą być dzielone i oceniane z osobna. W konsekwencji NSA uznał, że zapewnienie atrakcji uczestnikom szkolenia to reprezentacja i są one wyłączone z kosztów.

Co to dla mnie oznacza?

Tylko wydatki dotyczące części merytorycznej szkolenia, możesz zaliczyć do kosztów podatkowych.

Polecamy też inne wyjaśnienia organów podatkowych:

Wyrok NSA z 6 października 2016 r., sygn. akt II FSK 2558/14

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz