Jak przeprowadzić zwolnienia grupowe w sklepie

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 4 maja 2018
Pytanie:  Zamykamy sklep i musimy zwolnić 40 pracowników – zamknięcie chcemy zrobić 30 czerwca br. Pracownicy dostaną wypowiedzenia w kwietniu. Więc z racji tego iż większość ma 3 miesięczne wypowiedzenia to jeden miesiąc - lipiec będziemy płacić bez świadczenia pracy. Czy można jakoś pominąć wypłacanie dodatków za zwolnienia grupowe? Czy kwalifikujemy się pod zwolnienia grupowe? Nie ma żadnych związków zawodowych itp. Jak przeprowadzić ewentualnie takie zwolnienia grupowe?
Odpowiedź: 

W przypadku zatrudniania 40 pracowników, likwidując sklep, powinniście Państwo zastosować procedurę zwolnień grupowych.

U jakiego pracodawcy można przeprowadzić zwolnienia grupowe?

Ustawa z 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, czyli tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych przewiduje, że w razie konieczności rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, z przyczyn niedotyczących pracowników wymagane jest doręczenie pracownikom wypowiedzenia umowy lub zawarcia porozumienia między stronami.

Pracodawca może dokonać zwolnień grupowych z zastosowaniem powyższych mechanizmów prawnych, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

  • 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
  • 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
  • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników

Z uwagi na to, iż u Państwa nie funkcjonują związki zawodowe, nie ma obowiązku zgłaszania tego faktu związkom, jednakże należy zawiadomić na piśmie odpowiedni urząd pracy o dokonywanych zwolnieniach, w tym o:

  1. przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia,
  2.  liczbie zatrudnionych pracowników i grupach zawodowych, do których oni należą,
  3.  grupach zawodowych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia,
  4. okresie, w ciągu którego nastąpi takie zwolnienie,
  5. proponowanych kryteriach doboru pracowników do grupowego zwolnienia,
  6. kolejności dokonywania zwolnień pracowników,
  7. propozycjach rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem, a jeżeli obejmują one świadczenia pieniężne, pracodawca jest obowiązany dodatkowo przedstawić sposób ustalania ich wysokości.

Zwolnienia grupowe oznaczają obowiązek wypłaty odprawy pieniężnej

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych pracownikowi przysługuje prawo do uzyskania odprawy pieniężnej, która będzie stanowiła rekompensatę za utracone stanowisko.

Odprawy należą się pracownikom w wysokości:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata;
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat;
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat.

Można skrócić okres wypowiedzenia, ale trzeba pamiętać o odszkodowaniu

Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. Likwidacja firmy to okoliczność pozwalająca na skrócenie okresu 3-miesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę, ale maksymalnie może on zostać zredukowany do 1 miesiąca, zaś pracownikowi należy się odszkodowanie za część skróconego okresu wypowiedzenia, w wysokości wynagrodzenia. W orzecznictwie przyjęło się, że pracodawca składa oświadczenie woli o skróceniu okresu wypowiedzenia razem z wypowiedzeniem umowy o pracę (nie może tego zrobić później).

Pełen okres wypowiedzenia, liczący sobie 3 miesiące, bez względu na to, czy pracodawca zdecydował się na jego skrócenie czy też nie, wlicza się do ogólnego okresu zatrudnienia każdego pracownika.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Słowa kluczowe:
sklepzwolnienia grupowe
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz