Nowe przepisy w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 17 grudnia 2019
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to nowe obowiązki dla spółek

Od 30 listopada 2019 r. obowiązują nowe przepisy, które zmodyfikowały obowiązki niektórych podmiotów związane przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zmiany dotyczą również biur rachunkowych.

Wprowadziła je ustawa z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Celem tych zmian było pełne i prawidłowe wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Tak zwana IV dyrektywa AML została implementowana do polskiego porządku prawnego mocą ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, obowiązującej od 13 lipca ubiegłego roku.

Mocą nowelizacji, o której była mowa na wstępie, m.in. doprecyzowano kwestie wymiany informacji pomiędzy instytucjami obowiązanymi wchodzącymi w skład grupy kapitałowej, a także rozszerzono krąg osób, wobec których będzie można stosować kary pieniężne w razie stwierdzenia naruszenia przez instytucję obowiązaną niektórych określonych w tych przepisach obowiązków. Po zmianach będą to nie tylko wyznaczeni członkowie zarządu (lub innego organu zarządzającego), o których mowa w art. 7, ale również  kadra kierownicza wyższego szczebla i pracownicy na kierowniczych stanowiskach odpowiedzialni za zapewnienie zgodności działalności instytucji obowiązanej oraz jej pracowników z przepisami AML. Ponadto wprowadzono przepisy mające  zapobiegać sytuacjom, w których osoby będące tzw. beneficjentami rzeczywistymi pośredników w obrocie nieruchomościami, a także osoby zajmujące kierownicze stanowiska w tych podmiotach, były osobami karanym. Ustanowiono także wymóg posiadania przez takie osoby odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Sprawdź też:

Nowelizacja zawiera również zapisy istotne z punktu widzenia funkcjonowania biur rachunkowych. Na ich podstawie – poprzez modyfikację treści art. 54 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – m.in. zwolniono podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych z tajemnicy dotyczącej przekazania informacji jednostce analityki finansowej lub innym właściwym organom.

  • ustawa z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2019 r. poz. 2088).
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz