Sprzedaż węgla przez gminy nadal bez kasy fiskalnej

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 25 lipca 2023
Sprzedaż węgla przez gminy nadal bez kasy fiskalnej

Po 31 lipca br. gminy nadal będą mogły sprzedawać osobom prywatnym węgiel na preferencyjnych warunkach bez konieczności stosowania kasy fiskalnej. Tak wynika z projektu nowelizacji przepisów wykonawczych obowiązujących w tym względzie, przegotowanego w Ministerstwie Finansów.

Na podstawie obowiązujących regulacji jednostki samorządu terytorialnego (gminy) zostały zwolnione z powinności stosowania kas rejestrujących przy sprzedaży węgla kamiennego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych (pod warunkiem, że czynność dostawy w całości jest udokumentowana fakturą).  Tak wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442 ze zm.). Zwolnienie to wprowadzono, w wyniku jego nowelizacji, w związku z ustawą z 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2236 ze zm.). Ustanowiła ona nowy system dystrybucji węgla, który miał łagodzić skutki kryzysu energetycznego w Polsce spowodowanego m.in. konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Przy czym w świetle dotychczasowego stanu prawnego zwolnienie to przysługuje wskazanym podmiotom do 31 lipca 2023 r. Zgodnie bowiem z powołaną ustawą, sprzedaż węgla na preferencyjnych zasadach mogła się odbywać najpóźniej do końca lipca br. W konsekwencji omawiane zwolnienie również przestałoby obowiązywać z tą datą.

Wszystko wskazuje jednak na to, że zwolnienie, o którym mowa będzie przedłużone. Resort finansów przygotował bowiem projekt rozporządzenie zmieniającego wskazane wcześniej rozporządzenie MF. W jego uzasadnieniu wyjaśniono, że w gminach pozostał węgiel kamienny, który został nabyty w ramach zakupu preferencyjnego. W związku z tym zaistniała

potrzeba stworzenia przepisów szczególnych, aby wskazane w ustawie podmioty mogły wziąć udział w procesie dystrybucji węgla kamiennego do indywidualnych odbiorców bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Przewidziane w rozporządzeniu zmieniającym zwolnienie z konieczności ewidencji na kasach rejestrujących, dotyczy sprzedaży węgla zakupionego przez gminy w ramach zakupu preferencyjnego na zasadach przewidzianych w ww. ustawie, tj. jeśli gminy zakupiły węgiel i go nie sprzedały do 31 lipca 2023 r.

Nowelizacja będzie polegać na modyfikacji treści pozycji 53 załącznika do rozporządzenia, o którym była mowa na wstępie. W świetle zapisów projektu, sprecyzowano w niej, że zwolnienie dotyczy dostaw węgla kamiennego przez gminę (będzie ono bowiem przysługiwać wyłącznie gminom), jak również dookreślono, że chodzi o węgiel niesprzedany przez taki podmiot. Dzięki temu – jak argumentują autorzy rozporządzenia zmieniającego – u wspomnianych sprzedawców brak będzie konieczności zakupu kas rejestrujących dla tej sprzedaży. Projektując omawiane regulacje powołali się oni m.in. na stanowisko Ministerstwa Aktywów Państwowych, które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom samorządów, w oparciu o wykładnię systemową, zaprezentowało interpretację przepisów powszechnie obowiązujących umożliwiających gminom zagospodarowanie węgla kamiennego niesprzedanego do końca lipca. Rozporządzenie zmieniające ma  wejść w życie 1 sierpnia 2023 r.

Źródło:

  • projekt (z 21 lipca 2023 r.) rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz