Sprzedaż węgla przez gminy bez obowiązkowych kas online

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 listopada 2022
Sprzedaż węgla przez gminy bez obowiązkowych kas online

Gminy nie będą miały obowiązku stosowania kas fiskalnych online przy sprzedaży po preferencyjnych cenach węgla przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Projekt stosownego rozporządzenia MF w tej sprawie został opracowany przez resort finansów.

Resort finansów przygotował nowe przepisy dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zakładają one wprowadzenie zmian w treści obowiązującego w tym zakresie rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. (Dz. U. poz. 2442 ze zm.).

Istotą tych zmian jest zwolnienie jednostek samorządu terytorialnego (gmin) z obowiązku stosowania kas fiskalnych online przy sprzedaży węgla kamiennego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych. Zwolnienie to będzie miało zastosowanie pod warunkiem odpowiedniego udokumentowania takiej dostawy fakturą.

Uzasadnienie zmian w przepisach

Nowelizacja obowiązujących w tym zakresie regulacji ma związek z wprowadzeniem nowego systemu dystrybucji paliwa stałego przez gminy. Na podstawie ustawy z  27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, tego rodzaju jednostki będą uczestniczyły w procesie sprzedaży wspomnianego surowca. Wskazana ustawa przewiduje, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1.500 zł za tonę. Następnie węgiel będzie sprzedawany mieszkańcom przez gminy w cenie nie wyższej niż 2.000 zł (brutto) za tonę. Nabycie go od samorządu po preferencyjnej cenie będzie przysługiwać osobom uprawnionym do dodatku weglowego.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia zmieniającego, o którym mowa, w związku z tym zaistniała potrzeba stworzenia przepisów szczególnych, aby poszczególne gminy mogły wziąć udział w procesie dystrybucji węgla kamiennego do indywidualnych odbiorców bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez gminę. Brak wprowadzenia wskazanego wcześniej zwolnienia, w przypadku sprzedaży węgla kamiennego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych,  spowodowałby obowiązek zakupu przez gminy tylko na ten cel kas rejestrujących online lub wymianę kas starego typu użytkowanych przez gminy na kasy online.

Skutki wejścia w życie nowych regulacji

W ocenie projektodawców, zaproponowane przez nich rozwiązanie przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków w obecnej sytuacji międzynarodowej dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ciepła jest instalacja zasilana węglem kamiennym. Jednocześnie nie spowoduje zachwiania w konkurencyjności w dystrybucji dostaw węgla kamiennego, ponieważ do zakupu węgla kamiennego po cenie niższej niż rynkowa uprawniona będzie osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, uprawniona do uzyskania dodatku węglowego, o którym mowa w ustawie o dodatku węglowym

Rozporządzenie ma wejść w życie w dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw – z mocą wsteczną od 1 lipca 2022 r.

Źródło:

  • projekt (z 21 października 2022 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz