Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu. Czy przysługuje prawo do odliczenia VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 19 marca 2024
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu odliczenie VAT

Jak postąpić w sytuacji, w której przedsiębiorca odkupuje leasingowany samochód osobowy od leasingodawcy, a następnie odsprzedaje auto po tygodniu? Czy przy wykupie samochodu z leasingu można odliczyć 100% VAT? Sprawdźmy.

Uważam, że w przedstawionej sytuacji podatnik ma prawo do odliczenia całości VAT z faktury wykupu samochodu z leasingu, o ile wykup z leasingu oraz sprzedaż nastąpią w tym samym miesiącu kalendarzowym.

Przy czym według mnie:

  • w pierwszej połowie VAT z faktury podatnik będzie mógł odliczyć na zasadach ogólnych, tj. poprzez wykazanie w polach K_42 i K_43 części ewidencyjnej oraz uwzględnienie w polach P_43 i P_43 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT,
  • w drugiej połowie VAT z przedmiotowej faktury można odliczyć w drodze korekty dokonywanej na podstawie przepisów art. 90b ustawy o VAT, tj. poprzez ujęcie w polu K_45 części ewidencyjnej oraz uwzględnienie w polu P_45 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Jeżeli wykup z leasingu oraz sprzedaż nastąpią w tym samym miesiącu kalendarzowym, na możliwość odliczenia 100% VAT z faktury wykupu samochodu z leasingu nie wpłynie fakt używania  samochodu np. przez tydzień po wykupie. W przeciwnym razie (np. jeżeli samochód będzie przez podatnika używany przez tydzień na przełomie miesięcy) na podstawie przepisów art. 90b ustawy o VAT podatnik będzie mógł odliczyć jedynie część z połowy kwoty VAT z faktury wykupu.

Zmiana wykorzystania samochodu a korekta odliczonego VAT

W przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy w odniesieniu do którego kwotę podatku naliczonego stanowiła kwota, o której mowa w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu (art. 90b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Z kolei (art. 90b ust. 2 ustawy o VAT) w przypadku gdy w okresie korekty nastąpi sprzedaż pojazdu samochodowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty.

Kiedy sporządzić korektę VAT

Natomiast w myśl art. 90b ust. 4 ustawy o VAT na potrzeby omawianej korekty uznaje się, że pojazd samochodowy odpowiednio nie jest już wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej albo jest wykorzystywany wyłącznie do takiej działalności począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.

Autor:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz