Odliczenie VAT z faktury za usługę notarialną związaną ze zmianą umowy spółki komandytowej

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 10 grudnia 2018
Pytanie:  Czy spółka komandytowa może odliczyć VAT z faktury wystawionej na tą spółkę przez notariusza za usługę związaną ze zmianą umowy spółki komandytowej (podwyższenie wkładów pieniężnych oraz zmiana w składzie udziałowców)?
Odpowiedź: 

Tak, spółka może odliczyć VAT z takiej faktury (zakładając, że prowadzi działalność opodatkowaną).

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom w zakresie, w jakim nabywane przez nich towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest przy tym konieczny bezpośrednio związek między zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Może to być również związek pośredni, o ile dokonywane zakupy związane są bezpośrednio z działalnością opodatkowaną podatnika. Jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 grudnia 2015 r. (sygn. I FSK 1630/14): „(…) prawo do odliczenia zostaje również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub większą liczbą transakcji objętych podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług należą do jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią elementy cenotwórcze dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te zachowują bowiem bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika”.

W świetle powyższego prawo do odliczenia przysługuje, przykładowo, przy nabywaniu przez spółki kapitałowe towarów i usług związanych z podwyższeniem kapitału. Jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 lutego 2011 r. (sygn. I FSK 246/10): „(…) podwyższenie kapitału zakładowego spółki, poprzez emisję przez spółkę akcyjną akcji, jest czynnością prowadzącą do uzyskania dodatkowego kapitału przez spółkę, który wykorzystywany jest do działalności gospodarczej spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego spółki nie stanowi czynności opodatkowanej, jednak czynność ta podejmowana jest w związku z szeroko rozumianą działalnością gospodarczą. W wyniku tej czynności spółka, będąca podatnikiem, uzyskuje środki pieniężne wykorzystywane do prowadzenia podstawowej działalności.

Emisja akcji jest jednym z podstawowych sposobów pozyskiwania kapitału przez spółkę akcyjną. Zatem jeżeli przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę są czynności opodatkowane podatkiem VAT, to wydatki ponoszone przez spółkę w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego należy uznać za czynności, które służą prowadzeniu działalności opodatkowanej. Z tego względu podatek naliczony związany z tymi wydatkami podlegać będzie odliczeniu od podatku należnego w takim zakresie, w jakim podatek ten będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną”.

W świetle powyższego uważam, że w przedstawionej sytuacji spółka komandytowa ma prawo odliczyć VAT z faktury dokumentującej nabycie usługi notarialnej. Zakup tej usługi nie jest co prawda bezpośrednio związany z wykonywanymi przez spółkę czynnościami opodatkowanymi, lecz jest związany bezpośrednio z prowadzoną przez spółkę działalnością opodatkowaną. Niestety, nie są mi znane żadne wyjaśnienia organów podatkowych dotyczące tej kwestii, a w konsekwencji nie jestem w stanie wskazać czy podzielają one to stanowisko.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz