Nowy wzór deklaracji PCC-3 – sprawdź, kogo dotyczy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 6 stycznia 2024
Nowy wzór deklaracji PCC-3 – sprawdź, kogo dotyczy

Obowiązują już nowe przepisy wykonawcze w sprawie pobierania i zwrotu PCC. Dotyczą one głównie obowiązków ciążących z tego tytułu na notariuszach jako płatnikach podatku, o którym mowa. Modyfikacji został również poddany wzór deklaracji podatkowej PCC-3. 

1 stycznia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 17 listopada 2023 r. w sprawie pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Zastąpiło ono dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie MF z 25 listopada 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1999). Szef resortu finansów określił w nim  nie tylko sposób pobierania i zwrotu PCC przez wskazane w jego treści podmioty, ale również zakres danych w deklaracji o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika. Jego adresatami są także podatnicy daniny, o której mowa.

Nowe przepisy pokłosiem zmian w ustawie o PCC

Jak wyjaśnili autorzy nowego rozporządzenia, jego wydanie ma związek ze zmianami w ustawie o PCC, które nastąpiły z dniem 1 marca 2023 r. W ramach wspomnianej nowelizacji – dokonanej mocą ustawy z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 2180 ze zm.) – m.in. został uchylony przepis art. 10 ust. 3a pkt 3 ustawy o PCC. Nakładał on na notariuszy jako płatników PCC obowiązek przekazywania naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na siedzibę płatnika informacji (w formie papierowej lub elektronicznej) zawierającej treść aktów notarialnych lub dane z tych aktów dotyczące czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Począwszy od 1 marca 2023 r., obowiązek ten został ten został zastąpiony obowiązkiem informacyjnym, uregulowanym w art. 84a Ordynacji podatkowej. Na jego podstawie notariusze zostali zobligowani do przekazywania informacji o sporządzonych aktach notarialnych obejmujących czynności prawne, o których mowa w ustawie o PCC wyłącznie elektronicznie. Należy tego dokonywać

zgodnie z zasadami określonymi dla przekazywania danych do systemu teleinformatycznego służącego przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i  finansowaniu terroryzmu (SI*GIIF), z wykorzystaniem nowego wzoru dokumentu elektronicznego – „schemy XSD”. W konsekwencji przesłanie ww. informacji właściwym naczelnikom urzędów skarbowych w formie papierowej dla sporządzonych od tej daty aktów notarialnych, nie będzie oznaczało realizacji ustawowego obowiązku.

Jednocześnie przepis art. 26 ust. 2 ustawy nowelizującej czasowo zachował w mocy ww. rozporządzenie MF z 25 listopada 2015 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych – nie dłużej niż do 31 grudnia 2023 r.

Dlatego konieczne stało się wydanie nowego rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czego dotyczą wprowadzone zmiany

Zmiany w stosunku do dotychczas obowiązujących w tym zakresie przepisów wykonawczych polegają m.in. na:

  • rezygnacji z przepisu określającego sposób przekazywania przez płatników organowi podatkowemu informacji zawierających treści aktów notarialnych dotyczących czynności, z tytułu których są płatnikami podatku,
  • aktualizacji publikatorów, mającej czysto techniczny charakter,
  • modyfikacji wzoru „Deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych”  PCC-3 – składanej przez podatników wspomnianego podatku – (przez wprowadzenie 6 wersji tego formularza), a także „Informacji o pozostałych podatnikach” PCC-3/A, będącej załącznikiem do wskazanej deklaracji.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz