zleceniobiorca

oświadczenia zleceniobiorcy

Oświadczenia składkowe i podatkowe zleceniobiorcy - terminy, obowiązki, planowane zmiany

W jaki sposób zleceniodawca sporządza korektę składek ZUS za zleceniobiorcę

Pytanie: W okresie od 17 sierpnia do 31 grudnia 2022 r. spółka zatrudniała osobę na umowę zlecenia. Osoba ta złożyła oświadczenie, z którego wynikało, że przebywa na urlopie bezpłatnym u swojego pracodawcy. W związku z tym spółka zgłosiła zleceniobiorcę do pełnych ubezpieczeń społecznych. Wynagrodzenie za wykonane zlecenie ustalono w umowie w kwocie godzinowej 100 zł netto za godzinę. Spółka wypłaciła zleceniodawcy wynagrodzenie za:
  • sierpień 2022 roku – kwota 5.000,00 netto (wypłata 5 września 2022 r.),
  • wrzesień 2022 roku kwota 12.000 netto (wypłata 5 października 2022 r.),
  • październik 2022 roku – kwota 13.000 netto (wypłata 31 października 2022 r.).
W styczniu 2024 roku spółka otrzymała informację z ZUS, że zleceniobiorca okresie od 17 do 29 sierpnia 2022 r. podlegał wszystkim składkom na ubezpieczenia społeczne. Od 30 sierpnia  do 30 września 2022 r. osoba ta podlegała tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od 1 października do 31 grudnia 2022 r. osoba ta podlegała pełnym składkom społecznym. Dokonaliśmy stosownych korekt zgłoszeń. Czy ustalona kwota na poziomie wypłaty netto coś zmienia w sposobie korekty, czy spółka powinna oddać pracownikowi nadpłacone składki finansowane przez niego i korekty dokonać na bieżąco, czyli w styczniu 2024. Jak spółka powinna dokonać korekty wypłaconych umów zlecenia i w jakim okresie?
zbieg tytułów do ubezpieczeń, umowa zlecenia

Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych – jak zgłaszać zleceniobiorcę do ZUS (9 przykładów)

Najpopularniejszą formą zatrudnienia oprócz umowy o pracę jest umowa zlecenia. Często zdarza się, że osoby zawierające umowę zlecenia pozostają w stosunku pracy lub wykonują inną umowę cywilnoprawną. W takim przypadku dochodzi do tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Aby uniknąć późniejszych negatywnych konsekwencji, takie osoby należy prawidłowo zgłosić do ZUS. Trzeba zatem ustalić, jakim ubezpieczeniom będą podlegać z tytułu zawarcia umowa zlecenia – czy ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, czy tylko samemu zdrowotnemu.

Ustalając, jakim ubezpieczeniom powinien podlegać zleceniobiorca, należy wiedzieć, czy jest on równocześnie zatrudniony w innej firmie. A jeśli tak to na podstawie jakiej umowy. W tym celu przy zawieraniu umowy, od zleceniobiorcy należy pobrać stosowne oświadczenie.

Jeśli pomimo złożonego oświadczenia zleceniodawca ma jakieś wątpliwości co do danych w nim wykazanych, może w tej sprawie zwrócić się do ZUS na formularzu ZUS USZ.

Następnie zleceniodawca musi ustalić, do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę i jakie składki za niego deklarować.

Ważne! Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS dokonuje się na formularzu ZUS ZUA, a wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA.

Przed zgłoszeniem zleceniobiorcy do ZUS warto pamiętać o tym, że w przypadku zawarcia umów zlecenia na okres dłuższy niż miesiąc zleceniodawca na bieżąco powinien monitować sytuację zatrudnienia w innym zakładzie. Dlatego zleceniobiorca w przypadku zmiany stanu faktycznego podanego w oświadczeniu, o którym mowa powyżej, powinien poinformować zleceniodawcę. Warto taki zapis wprowadzić do oświadczenia.

Korzyści 

Z komentarza eksperta dowiesz się:

Na jakich zasadach powinna być ubezpieczona osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia i posiadająca inny tytuł do ubezpieczeń społecznych

  • inną umowę zlecenia,
  • umowę o pracę,
  • działalność gospodarczą,
  • inne zbiegi z umową zlecenia.

Jak w powyższych przypadkach ustalać zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych