koszty finansowania dłużnego

Podatek minimalny wchodzi w życie od stycznia 2024 r.

Nowość: podatek minimalny za 2024 rok – praktyczne przykłady wyliczeń

Od 2024 zaczął obowiązywać podatek minimalny. Z tego powodu podatnicy CIT muszą szczegółowo przeanalizować, w jakich przypadkach i na jakich zasadach go zapłacą. Dla wielu podatników istotne będą wyłączenia z tego podatku niektórych grup przedsiębiorców. Sprawdź na przykładach, czy rozliczany przez Ciebie podatnik podlega podatkowi minimalnemu i zobacz, jak go wyliczyć.

Podatek minimalny wszedł życie w ramach pakietu Polski Ład od 1 stycznia 2022 r. Z uwagi jednak na duże zamieszanie przy jego wprowadzaniu, zdecydowano się na odroczenie jego obowiązywania. Nastąpiło to przez zwolnienie podatników na mocy przepisu art. 38ec ustawy o CIT.

Zgodnie z tym przepisem podatnicy zobowiązani do zapłaty podatku minimalnego zostali zwolnieni z obowiązków określonych w art. 24ca za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

W przypadku, kiedy podatnicy mają rok podatkowy inny niż kalendarzowy i rozpoczął się on przed 1 stycznia 2024 r., a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie stosuje się do końca tego roku podatkowego.

Przykład 1.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest podmiotem, który podmiotowo jest zobowiązany do płacenia podatku minimalnego. Spółka ma rok podatkowy kalendarzowy. Spółka ta w roku 2022 i 2023 nie płaci podatku minimalnego, ponieważ podmioty są z niego zwolnione. Spółka będzie zobowiązana jednak do jego stosowania od 1 stycznia 2024 r.

Przykład 2.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma rok podatkowy trwający od września do końca sierpnia. Jej rok podatkowy obecnie trwa od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r. Spółka będzie stosowała zasady dotyczące podatku minimalnego dopiero od 1 września 2024 r., a zatem po raz pierwszy ustalać będzie podatek minimalny za okres od 1 września 2024 r. do 31 sierpnia2025 r..

Jaki jest zakres podmiotowy podatku minimalnego

Podatek minimalny dotyczy podatników, będących spółkami, które:

  • poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo

  • osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%.

Oznacza to, że w przypadku, kiedy podatnicy mają stratę podatkową lub niską dochodowość, są narażeni na obowiązek zapłaty podatku minimalnego.