Podstawa składki zdrowotnej za styczeń 2024 roku a różnice remanentowe

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 19 stycznia 2024
Pytanie: Podatnik PIT obliczając zaliczkę na podatek PIT za grudzień 2023 r. nie uwzględnił różnicy inwentaryzacyjnej (różnica jest dodatnia, więc zgodnie ze stanowiskiem MF może uwzględnić ją dopiero w rozliczeniu rocznym PIT). Czy w taki sam sposób powinien ustalić podstawę składki zdrowotnej za styczeń 2024 roku (różnicę inwentaryzacyjną dodatnią rozliczy w rocznym rozliczeniu ZUS DRA), czy też podstawa ta musi już uwzględniać dodatnią różnicę inwentaryzacyjną z 2023 roku?
Odpowiedź:

Składka za styczeń powinna uwzględniać różnice remanentowe.

Korzyści 

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Co mówią przepisy o różnicach remanentowych
  • W jaki sposób wylicza się podstawę składki zdrowotnej za styczeń 
  • Kiedy wynik remanentu można uwzględniać dopiero na etapie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Czytaj także: Różnice remanentowe a podstawa wymiaru składki zdrowotnej – wyjaśnienia ZUS

Poradnia składkowo-płacowa: składka zdrowotna przedsiębiorcy w 2023 roku – 10 odpowiedzi ekspertów

W przepisach podatkowych nie ma przepisu wiążącego ze sobą wprost różnice remanentowe i składkę zdrowotną. Okazuje się jednak, na podstawie analizy poszczególnych przepisów, iż przy wyliczaniu wysokości składki zdrowotnej należy uwzględniać również różnice remanentowe.

Co mówią przepisy o różnicach remanentowych

Zgodnie z postanowieniami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przy obliczaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej (w przypadku osób opodatkowanych na zasadach ogólnych, prowadzących PKPiR) dochód ustala się z uwzględnieniem art. 44 ust. 2 ustawy o PIT. 

Z kolei zgodnie z wymienionym przepisem ustawy o PIT, w przypadku sporządzenia remanentu, dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2 ustawy o PIT.

Natomiast we wskazanym artykule przewidziano, iż u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania:

powiększona o

różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego (jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego) lub

pomniejszona o

różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego (jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa).

W jaki sposób wylicza się podstawę składki zdrowotnej za styczeń 

Oznacza to, że w wyliczeniu składki zdrowotnej należy uwzględniać różnice między remanentem początkowym a końcowym. Jednocześnie biorąc pod uwagę, że remanent został sporządzony w grudniu, już wyliczenie składki za styczeń, powinno uwzględniać wynik remanentu.  Wynika to z faktu, iż do wyliczenia podstawy składki zdrowotnej za styczeń należy przyjąć dochód uzyskany w grudniu. Dochód ten z kolei jest wyliczany z uwzględnieniem wyżej wymienionych zasad.

Kiedy wynik remanentu można uwzględniać dopiero na etapie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Jednocześnie faktycznie można wskazać także sytuację, w której wynik remanentu byłby uwzględniany dopiero na etapie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Jest to sytuacja, w której działalność gospodarcza byłaby zawieszona od 1 stycznia. Wtedy nie jest opłacana składka zdrowotna za styczeń. Efektem tego byłoby uwzględnienie dochodu grudnia (wraz z różnicą wynikającą z remanentu) dopiero na etapie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.

Autor:

Monika Czekała

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.