Przyjęcie do ksiąg rachunkowych składników majątkowych rok później niż faktycznie przyjęto je do używania

Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

Dodano: 15 stycznia 2018
Pytanie:  Zgodnie z decyzją jednostki nadrzędnej (zarządzenie wójta gminy) jednostce budżetowej w październiku 2016 roku przekazano składniki majątkowe, które zostały wytworzone w toku realizowanej inwestycji przez inną jednostkę budżetową – inwestora zastępczego i w której to księgach rachunkowych były one ujęte na koncie 080 „Środki trwałe w budowie »inwestycje«”. W zarządzeniu jednostka została zobowiązana do zaksięgowania przekazanych składników majątkowych na podstawie dokumentu OT wraz z umorzeniem/amortyzacją naliczonymi od dnia faktycznego użytkowania przez jednostkę. Składniki majątkowe będące efektem inwestycji i przedmiotem jej przekazania były przez jednostkę faktycznie użytkowane, począwszy od lutego 2015 roku i od początku były przeznaczone na jej potrzeby. Wartość początkowa składników majątkowych została wyceniona według kosztu wytworzenia, gdyż w jednostce, która ewidencjonowała realizowane zadanie inwestycyjne, były księgowane tylko koszty ich budowy. Jak jednostka powinna zaksięgować otrzymane składniki majątkowe i ich umorzenie? Co z umorzeniem za rok 2015.
Odpowiedź: 

Ewidencja opisanego zdarzenia powinna przebiegać następująco.

Księgowania

    1. Zaksięgowanie na podstawie dokumentu OT środków trwałych

Wn konto 011 „Środki trwałe” (analityka: według grup rodzajowych),

Ma konto 800 „Fundusz jednostki”.

    1. Zaksięgowanie umorzenia za okres luty – grudzień 2015 roku

Wn konto 800 „Fundusz jednostki”,

Ma konto 071 „Umorzenie wartości niematerialnych i prawnych”.

    1. Zaksięgowanie umorzenia za okres styczeń – wrzesień 2016 roku

Wn konto 400 „Amortyzacja”,

Ma konto 071 „Umorzenie wartości niematerialnych i prawnych”.

    1. Zaksięgowanie w końcu roku umorzenia za okres październik – grudzień 2016 roku

Wn konto 400 „Amortyzacja”,

Ma konto 071 „Umorzenie wartości niematerialnych i prawnych”.

Księgowania umorzenia/amortyzacji dotyczących roku 2016 (pkt 3 i 4) jednostka budżetowa może dokonać jednorazowo w końcu roku.
Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1911). Rozporządzenie ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.).
Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

główna księgowa jednostki budżetowej, posiada certyfikat MF, wieloletni praktyk
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz