Sprawdź, co z PIT od posiłku dla pracownika – nowe stanowisko skarbówki

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 28 października 2021
Sprawdź, co PIT od posiłku dla pracownika – nowe stanowisko skarbówki

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się niedawno w kwestii PIT od posiłku dla pracownika. Czy szef, który dofinansowuje pracownikom posiłek musi rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń i opodatkować PIT? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Posiłki dla pracowników

Sprawa dotyczyła spółki, która zorganizowała przyzakładową stołówkę wraz z zapleczem kuchennym. Wszystko po to, aby zapewnić pracownikom  zjedzenia obiadu bez opuszczania terenu zakładu pracy. W tym celu firma zaadoptowała pomieszczenia na terenie swojego zakładu i wyposażyła je w stoły, krzesła, lodówki, kuchenki mikrofalowe, drobne wyposażenie kuchenne oraz miejsca do zmywania.

Posiłki (obiady) dla pracowników dostarczane są przez firmę zewnętrzną. Jak wyjaśnił wnioskodawca zapewnienie takiej możliwości jest szczególnie istotne w przypadku pracowników fizycznych, którzy nie mogą odejść od maszyny w dowolnym momencie i którzy nie mogą spożywać posiłku na stanowisku pracy.

Dofinansowanie do posiłków

Każdy dowożony posiłek jest przypisany do konkretnego pracownika (opisany jego imieniem i nazwiskiem). Aby otrzymać w danym dniu posiłek, pracownik musi sam zamówić go poprzez dedykowaną platformę internetową firmy zewnętrznej. Firma częściowo dofinansowuje posiłki z własnych środków obrotowych. Dofinansowanie takie przysługuje jednak tylko pracownikom niektórych działów, takich jak produkcja czy logistyka.

Wątpliwości dotyczyły tego sumy wydane na posiłki, w części sfinansowanej przez pracodawcę, stanowią dla pracowników przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegający opodatkowaniu.

Stanowisko organu podatkowego w sprawie PIT od posiłku dla pracownika

Organ podatkowy uznał, że wydatki poniesione na obiad pracowników w części sfinansowanej przez pracodawcę, stanowią dla nich przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, podlegający opodatkowaniu.

To zmiana stanowiska w tym zakresie. We wcześniejszych interpretacjach fiskus wskazywał, że przychód nie powstanie (por. interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 czerwca 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.130.2018.2.MM).

Więcej na ten temat:

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu:

  • będziesz wiedzieć, jakie jest najnowsze stanowisko organu podatkowego i czy trzeba pobrać PIT od posiłku dla pracownika
  • sprawdzisz, jak stanowisko uzasadnia organ podatkowy.

Pozostało jeszcze 59% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz