Przedsiębiorcy mogą już korzystać z usługi Twój e-PIT

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 15 lutego 2024
 edytuj Przedsiębiorcy mogą już korzystać z usługi Twój e-PIT

Od 15 lutego do 30 kwietnia można składać rozliczenie roczne za pomocą usługi Twój e-PIT. W tym roku po raz pierwszy z usługi skorzystają też przedsiębiorcy składający: PIT-36, PIT-38, PIT-28, PIT-36L, a także podatnicy, którzy prowadzą działy specjalne produkcji rolnej. Sprawdź więcej.

Podczas konferencji, która odbyła się 14 lutego br.Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że jeszcze w tym roku e-Urząd Skarbowy będzie dostępny w formie aplikacji mobilnej. Ma być również więcej możliwości dokonania płatności podatku. Obecnie jest to możliwe w e-US za pomocą systemu płatności BLIK, a na ten rok jest planowane stworzenie możliwości płatności kartami płatniczymi.

W okresie składania zeznań wsparcie podatnikom zapewni Krajowa Informacja Skarbowa. Będzie też można skorzystać z chatbota KASPRO dostępnego na podatki.gov.pl, który odpowie na pytania dotyczące zeznań w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi.

Jakie dane znajdzie podatnik w usłudze Twój e-PIT

We wszystkich formularzach udostępnionych w usłudze Twój e-PIT podatnik znajdzie:

a) dane rejestracyjne:

• identyfikator podatkowy (NIP/PESEL)

• imię i nazwisko

• adres

• właściwy urząd skarbowy

• rachunek bankowy zgłoszony do urzędu skarbowego do zwrotu nadpłaty w przypadku, gdy z rozliczenia będzie ona wynikała;

b) mikrorachunek, na który należy dokonać zapłaty podatku, jeśli taka będzie wynikała z rozliczenia;

c) wpłaty zaliczek na podatek lub wpłaty ryczałtu dokonane przez klienta;

d) dane z rozliczeń za ubiegły rok, w tym dane dotyczące ulgi na dzieci lub dane dotyczące numeru KRS Organizacji Pożytku Publicznego i celu szczegółowego, na który przekazane zostało 1,5% podatku należnego, o ile ta organizacja nadal znajduje się na Wykazie OPP;

e) dane z informacji od płatników: z PIT-11, PIT40A, PIT-11A, PIT-R, PIT-8C, w tym m.in:

• dochody, pobrane zaliczki, pobrane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (w przypadku odliczania w ramach dodatkowego zwrotu ulgi na dzieci);

• kwoty składek na związki zawodowe pobrane przez płatnika (do 840 zł w 2023 roku);

• informacje o przychodach zwolnionych od podatku (tylko te z informacji od płatników), np. przychody z tytułu:

– ulgi dla młodych

– ulgi na powrót – ulga wykazana, jeśli podatnik złożył stosowne oświadczenie do płatnika –

– ulgi dla rodzin 4+ – ulga wykazana, jeśli podatnik złożył stosowne oświadczenie do płatnika –

– ulgi dla pracujących seniorów – ulga wykazana, jeśli podatnik złożył stosowne oświadczenie do płatnika.

Jakie dane musi samodzielnie wypełnić przedsiębiorca

W udostępnionym zeznaniu podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, samodzielnie uzupełni dane dotyczące:

• przychodów

• kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L)

• składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz

• ulg i odliczeń.

Kto musi zaakceptować zeznanie roczne

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 i nie odrzuci go w usłudze Twój e-PIT, to z upływem terminu na rozliczenie podatku dochodowego, deklaracja przygotowana przez Krajową Administrację Skarbową w usłudze zostanie automatycznie zaakceptowana

Zapamiętaj! Zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L nie będą automatycznie akceptowane w usłudze Twój e-PIT (trzeba je uzupełnić i zaakceptować).

1,5% podatku dla OPP

Przez Twój e-PIT można też przekazać 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 r. w 2024 r.

Podatnik, który korzystał z tej możliwości w ubiegłym roku będzie miał wstawiony w zeznaniu PIT za 2023 r. nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku), ale może tę organizację zmienić.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz