Opodatkowanie usług doradczych niemieckiego rezydenta podatkowego na rzecz polskiego zleceniodawcy

Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Dodano: 5 października 2011
Pytanie:  Osoba fizyczna zamieszkała w Niemczech, która dostarczyła certyfikat niemieckiej rezydencji podatkowej, świadczyła usługi doradcze na rzecz polskiego zleceniodawcy w oparciu o zawartą umowę cywilnoprawną. Usługi te były świadczone w ramach wolnego zawodu i były one faktycznie wykonywane bądź to w Niemczech, bądź też na terytorium Polski, jednakże w tym przypadku pobyt tej osoby na terytorium kraju nie przekraczał 183 dni w ciągu roku podatkowego. Przy świadczeniu tychże usług polsko-niemiecka umowa dotycząca unikania podwójnego opodatkowania przewiduje, że wynagrodzenie z ich tytułu nie podlega opodatkowaniu w Polsce. W związku z takimi usługami często zdarza się, że niemieccy rezydenci otrzymujący wynagrodzenie z ich tytułu zabiegają o to, aby potrącić im w Polsce mniejszy podatek lub wcale go nie potrącać, a ponadto często jest bardzo trudno te osoby nakłonić do dostarczenia certyfikatu rezydencji podatkowej. Użytkownik portalu uważa, że dochód osiągnięty z tytułu takich usług powinien być wzięty pod uwagę dla ustalenia stawki podatkowej dotyczącej niemieckiego rezydenta podatkowego, którą w Niemczech będzie opodatkowany pozostały dochód takiej osoby (metoda unikania podwójnego opodatkowania - tzw. wyłączenie z progresją).
  • Czy dochód osiągnięty przez nierezydenta z tytułu tych usług w Polsce może być, czy też musi być wzięty pod uwagę dla ustalenia stawki podatkowej, która w Niemczech będzie właściwa dla opodatkowania pozostałego dochodu osoby świadczącej usługi doradcze na rzecz polskiego podmiotu?
  • Czy w opisanym przypadku nie jest tak, że kwota podatku w ostatecznym rozliczeniu będzie taka sama, niezależnie od tego czy i w jakiej wysokości będzie on pobrany w Polsce?  

Pozostało jeszcze 69% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz