Jakie są konsekwencje w PIT i VAT przekazania samochodów leasingowanych w spółce do majątku prywatnego wspólników

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 22 marca 2023
Pytanie: Spółka cywilna miała dwa samochody w leasingu operacyjnym. Okres leasingu się kończy. Leasingodawca wystawił fakturę sprzedaży na firmę. Jednak wspólnicy chcą te samochody przeznaczyć na własne potrzeby. Zostanie podjęta uchwała wspólników, która przekazuje każdy z samochodów na cele prywatne wspólników. Samochody nie zostaną wprowadzone jako środek trwały w firmie. VAT od faktur za raty leasingowe był odliczany. Jakie skutki podatkowe w PIT i w VAT wiążą się z przekazaniem samochodu na cele prywatne podatnika? Czy sprzedaż takiego samochodu już przez osobę prywatną będzie skutkowała obowiązkiem zapłaty PIT w ciągu 6 lat od nabycia?
Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie skutki podatkowe w PIT i w VAT wiążą się z powzięciem przez wspólników uchwały o przeniesieniu wykupionych z leasingu samochodów ze wspólnego majątku wspólników spółki cywilnej do majątku prywatnego tych wspólników. 

Polecamy tez:

Samochód w leasingu wykorzystywany w działalności gospodarczej – jakie wydatki w kosztach

Wykup samochodu z leasingu a VAT

Pozostało jeszcze 83% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, absolwentka prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny, doradca podatkowy w spółce Librum sp. z o.o. Spółka doradztwa podatkowego. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wieloma wydawnictwami. Doświadczony trener z zakresu podatków i księgowości m.in. dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, korporacji prawniczych i firm szkoleniowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz